Мистецтво Україна і світ

Вінницький музей української марки поповнився новими експонатами

Міністр закордонних справ Павло Клімкін привіз сьогодні до Вінниці другу частину раритетних марок з колекції американця українського походження Олександра Балабана, який проживає в США і є сином уродженця Вінниччини – сотника Армії УНР Якова Балабана. Передані марки датуються періодом Української революції та національно-визвольної боротьби 1918–1919 років. Після того, як новинки будуть належним чином оформлені в експозиції, їх зможуть побачити усі відвідувачі музею. Унікальність переданої колекції в тому, що вона містить марки, які дійшли до наших днів в одному екземплярі

«Коли я вперше потрапив в музей української марки, то був вражений. Експозиція містить чимало доказів, які свідчать про українське державотворення 100 і більше років тому, – каже міністр. – Знаючи настільки цінні ці екземпляри, особливо для філателістів та шанувальників історичної марки, я вирішив допомогти у перевезенні цієї колекції. Тепер марки Олександра Балабана доставляються в Україну дипломатичною поштою, передаються із рук в руки. Це вже друга частина, яку я особисто привіз до Вінниці».

Директор Вінницького музею української марки імені Якова Балабана Олександр Білецький пояснює, що перш ніж презентувати передані екземпляри вінничанам та гостям міста, їх будуть досліджувати, описувати, заносити у базу, адже чимало екземплярів є такими, яких не має навіть у світових каталогах.
«Серед переданих екземплярів переважають марки Західноукраїнської народної республіки. Наразі їх треба задокументувати, а потім за можливості ми презентуємо їх в окремій експозиції до 100-річчя Української Революції, –розповідає Олександр Білецький.

– Велика честь, що до перевезення колекції з Нью-Йорку долучився сам міністр МЗС і взяв, так би мовити, цю справу під свій контроль. Адже ці марки мають на сьогодні не лише фінансову цінність, але й історичну. Окремі з них демонструють, де закінчувалися кордони тогочасної країни, тобто у Ростові-на Дону, а також свідчать, що в тогочасній Україні більшість людей розмовляли українською мовою».

  Мінкульт розширив список осіб, що створюють загрозу нацбезпеці України

Нагадаємо, першу частину колекції із США Павло Клімкін передав музею української марки влітку цього року. Як писав «День», на сьогодні до Вінниці перевезено лише 20 % від усієї колекції, яка зберігається в Олександра Балабана у Нью-Йорку. Павло Клімкін пообіцяв, що до кінця 2018 року заклад отримає ще одну «передачу». Триватиме ця робота доти, поки вся колекція раритетних експонатів не буде у Вінниці.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Залишити відповідь