1 квітня — Дарина Брудна: історія, традиції та прикмети свята. Сновидіння в цю ніч може підказати, яке рішення краще прийняти в тій чи іншій життєвій ситуації.

Дарина Брудна відзначається 1 квітня, або 19 березня за старим стилем. Цей день вважається народно-християнським, бо має церковне значення і народне трактування. У церковному календарі свято заведено вважати пам’ятним днем, який шанує пам’ять про святе подружжя — Дарину і Хрисанфа. У народі це свято назване Дариною Брудною, тому що саме в цей день гріє ясне сонце, а лід і сніг починає рясно танути, через що земля прирівнюється до суцільного болота, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Дарина і Хрисанф жили в третьому столітті нашої ери в Римі. Обоє вони були язичниками. Прочитавши Новий Завіт, Хрисанф прийняв християнську віру. Його сім’я, бажаючи вигнати з сина православний дух, одружує його з язичницею Дариною. Жінка була дуже красивою і до того ж розумною дівчиною. Хрисанф зміг переконати Дарину, і та прийняла християнство. Пара почала проповідувати християнську безшлюбність, тобто життя пари не як чоловіка і дружини, а як брата з сестрою, не більше. Після смерті батька Хрисанф відкрив у своєму будинку притулок для втікачів і християн. Через часті скарги владі на новостворену сім’ю подружжя заарештували. Як покарання Дарину віддали в блудний будинок. Але раптово з’явився лев і захистив дівчину від осквернення. Хрисанфа повинні були тримати довгий час в брудній глибокій ямі, але різко яма очистилася і почала пахнути. Імператор в подиві наказав катувати подружжя, а незабаром вбити. Зрештою, Дарина і Хрисанф після довгих тортур були живими закопані в землі.

На Русі люди назвали Дарину Брудною, тому що для цього дня характерне рясне танення снігу і льоду. Через це води заливають все навколо, утворивши бруд і болото. Не даремно кажуть, що “Дарина забруднила ополонки”.

  У Луцьку презентують проект «1429: З’їзд європейських монархів у Луцьку”

Цей день відзначають всі віруючі люди. Християнам заведено ходити до церкви і молитися Святій Дарині, просячи про допомогу і захист себе, близьких і свого будинку. Незаміжнім дівчатам варто молитися про щастя у шлюбі. Для достатку і благополуччя після церкви заведено задобрювати будинкового. За старими повір’ями саме в цей день прокидається хранитель домашнього вогнища. Щоб не розлютити його, будинкового пригощали різними смаколиками. Традиційна їжа — хліб з молоком.

Традиції та обряди

Основними традиціями є похід до церкви і благання про захист, а також годування будинкового. Однією їжею будинкового не задобриш. Спеціально, щоб розвеселити домовика влаштовували виставу — жартували один над одним. А щоб заплутати його — спеціально говорили один одному неправду. Крім цього існує багато інших традицій. Обов’язок справжньої господині — піти до ополонки і випрати всю білизну. Якщо розстелити її на снігу після прання і залишити на весь день грітися під променями сонця, вважається, що тканина буде дуже міцною, а також стане ідеально білою. Молоді незаміжні дівчата намагалися обдурити свого судженого, щоб потім все життя хитрувати з ним. Якщо ж суджений обдурить дівчину, то буде її обманювати і протягом усього їхнього спільного життя. Існує повір’я, якщо після вулиці ви помітили, що на вас дуже багато бруду — це означає, що у вас багато зв’язків з нечистою силою. Адже Дарина позначає брудом тільки злих і нечистих душею людей. Тому люди намагалися бути гранично акуратними в цей день.

Прикмети

Прикмети в день Дарини Брудної пов’язані саме з погодою. Якщо погода тепла і ясна, то літу бути сухим і вітряним. Якщо в цей день йде дощ, то влітку не буде ніякої посухи. Наступні дні будуть дуже теплими і сонячними, якщо на небі в темний час доби не буде видно зірок в ніч перед Дариною Брудною.

  Настя Каменських поділилася фотографіями з рідного маминого села

Кажуть, що яка погода буде 1 квітня, така ж буде і через пів року, тобто 1 жовтня. Якщо зацвіла верба, то слід діставати вулики. Якщо води, які розтанули, дуже шумні і швидко біжать, значить, проросте багато трави. Гуркіт грому свідчить про швидке поліпшення погодних умов. Дощ на 1 квітня пророкує дощове літо.

Існують прикмети з урожаєм, але вони вже не настільки актуальні. Оскільки час йде і прикмети змінюються або йдуть в історію, вічно існуючою прикметою залишається те, якщо не пожартувати над кимось в цей день, то вас будуть обманювати весь рік.

Люди, які народилися 1 квітня, володіють даром цілителя і є природженими лікарями. Їх камінь — аквамарин.