1 серпня – день преподобної Макрини: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна їсти яблука, хто порушить цю заборону накличе на себе безліч дрібних неприємностей.

День Макрини відзначають першого серпня або дев’ятнадцятого липня за старим стилем. Православний календар шанує в цей день пам’ять святої Макрини. Братами Макрини Каппадокійської були святителі Василь Великий і Григорій Ніський, великі отці православної церкви. Жили вони в IV ст. Цього дня, початку осінніх робіт, судили, яка буде осінь, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Мати Макрини, свята Емілія, побачила уві сні, що народила дочку. Небесний гість, що з’явився сказав, що звуть її Фекла. Це ім’я народженої дівчинки стало таємним. Діти в сім’ї, їх було десять, виховувалися в послуху і благочесті. Вийшовши з дитячого віку, Макрина стала навчатися співу псалмів і рукоділлю. Дівчинка співала прокидаючись, під час роботи, їжі, перед сном і серед ночі. У 12 років вона стала однією з красивих дівчат. Її батько, бувши розсудливим і добропорядним, заручив дівчину з гідним хлопцем.

Макрина прийняла обітницю безшлюбності і цнотливості після смерті нареченого. Її краса спонукала чоловіків пропонувати заміжжя. Але визнавши себе вдовою, вірячи у воскресіння і вважаючи, що чоловік відбув до Бога, вона відповідала відмовою. Таким чином, доля святої Фекли повторилася в житті цієї дівчини. Разом з матір’ю вони розпустили слуг, а однодумців взяли в обитель на берегах річки Іріси. Згодом прийняли обітницю чернецтва. Одного разу Макрина захворіла, але не побажала звертатися до лікарів, вирішивши віддати себе в руки Всевишнього. Несподівано, завдяки молитвам, дівчина одужала. За свою незламну віру в діяння Господа, у неї відкрився дар творити диво. Згідно з легендою, вона могла викликати дощ.

Зображують Макрину в блакитному або синьому одягу — колір води, так як лікувала вона пухлини, очі, хвороби водної стихії. Розповідали, що вона допомогла зцілити дівчинку з більмом на оці, поцілувавши його. Молитви Святої приносили родючість землі. Багатий урожай пшениці, під час голоду, вона роздавала жебракам, і він не зменшувався. Люди, які знали її, поважали, оскільки вона не мала майна, спала на простому дерев’яному ліжку, була сувора до себе і стримана.

  14 січня — день пам'яті святителя Василя Великого: історія та традиції свята

Традиції та обряди

У день Макрини проводився спеціальний обряд. У ясний день вибиралася дівчина, народжена першого серпня. У цей день називали її Макрина. Вона була уособленням богині води. Одягнувши святкове вбрання синього кольору, намиста червоного, вона збирала у дівчат і жінок колосся пшениці, в’язала снопи, перев’язуючи білою тканиною або рушником. Відносила їх до річки і кидала у воду. Колоски потрібно було втопити у воді, поки вони не попливли. Якщо Мокрина не могла впоратися, то кликала на допомогу всіх жінок. Одягнені вони були в білі сорочки. Так вона повинна була умовити стихію подарувати землі дощ.

Якщо ж день був дощовим, то названу Мокрину не випускали на вулицю, для запобігання всесвітнього потопу. У цей день заборонено забивати всяку живність, щоб кров живих істот не переходила на майбутні покоління. Заборонялося квасити огірки, капусту, а також готувати квас. Щоб не хворіли коні, не можна їх продавати.

При цій дії не можна було бути присутнім чоловікам, так як вони могли накликати на селище біду. Якщо помічали такого, то били його палицями, або зовсім могли втопити. Адже від цього надовго залежала врожайність. Ритуал сприяв придбанню жінками рівноваги, спокою і умиротворення в душі. У житло, подалі від чоловічого погляду, виготовлялися і вішалися обрядові ляльки, наповнені колоссям, для заклику допомоги в достатку і процвітанні.

Прикмети

У народі існують різні прикмети, пов’язані з цим днем:

  • Оводи не кусаються, пух летить з осик, значить можна йти по гриби;
  • День видався без дощу, отже, ще шість тижнів буде сухо і навпаки;
  • У небі багато зірок — будуть сильні вітри;
  • Пожовкло листя на деревах знизу — потрібно сіяти озимину;
  • У цей день дощ — потрібно сіяти жито;
  • Жаби сидять у воді до погоди без дощів;
  • Павук зробив гніздо, потрібно чекати холоду;
  • Павутина висить на рослинах — неодмінно буде тепла осінь;
  • Рибалка зловить багато риби — багатий улов весь рік забезпечений;
  • Халцедон — камінь жінки, народженої 1 серпня і здатної викликати дощ.
  Регіна Тодоренко показала, як її синочок Михайло намагається робити вправи з йоги