10 червня — Феодосія Колосяниця: історія, традиції та прикмети свята. В цей день не можна стрибати і скакати, щоб не потривожити землю — інакше може трапитися біда.

Феодосія Колосяниця — подія, яку відзначають у всьому християнському світі 11 червня. Святковий ранок починається з урочистих богослужінь у храмах. Після яких миряни починають святкувати у своїх домоволодіннях. Заведено ходити в поля, дивитися на урожай, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Народилася і жила Феодосія, у 8 столітті нашої ери, в місті Константинополі. Дівчина позбулася батьків в дитячому віці, і її відправили в притулок монастиря святої Анастасії. Настоятельки монастиря розгледіли у дівчинки тягу до малювання, і з часом вона почала писати ікони. У віці 17 років черниця зіткнулася з указом імператора Лева 3 Ісавра, в якому заборонялося почитати святині. Коли імперські солдати почали знімати ікону Ісуса Христа з воріт Халки, що провисіла там більше 4 століть, черниці очолювані Феодосією зіштовхнули драбину. Воїн, що висів на воротах впав, і розбився на смерть. Монарх почувши про подію, наказав стратити послушниць. Стратили мученицю 16 квітня, але відзначають Феодосин день 11 червня, бо саме в цей день, її святі мощі були перенесені до Венеції. Де вони і знаходяться до сьогоднішнього дня. У православній церкві відзначають цю подію одинадцятого числа, у католиків поминають 29 травня.

Традиції та обряди

За традицією в християнському світі цей день вважається найневдалішим в році. Небажано виходити на роботу, не можна займатися рільництвом і садівництвом. Свататися, одружуватися, планувати якісь поїздки, теж небажано. Традиційно під час свята селяни підгодовують худобу — хлібом, бубликами, пирогами, та іншим здобним частуванням. Вкоренилися так само походи в поле, дивитися на урожай гречаної ядриці. Вважається, що вона наливається якраз, до дня Святої мучениці Феодосії. На краю поля накривають столи, хлопці і дівчата, заводять хоровод. Сваритися в цей час не рекомендується. Після святкування, можна починати посів озимих сортів пшениці.

  «Пригоди італійців у Італії»: дві години комедійного божевілля з філософським післясмаком

Прикмети

Прикмети в основному пов’язані з урожаєм або погодою.

  • Якщо в день великомучениці стоїть туман, значить на хороший урожай не розраховуй.
  • Жито колоситься густими хлібами, значить сезон порадує грибами.
  • В це свято не можна гучно стрибати, голосно кричати, бігати по землі, розважатися на гойдалках.
  • Земля стоїть густа, важка, потривожиш, залишишся без врожаю.
  • Колос наливається зверху, значить вродить жито погано, налив з середини, і хліба будуть середніми, а якщо знизу починає наливатися злак, то і зерна буде багато.
  • Зварене з цього жита пиво, вважається найсмачнішим.
  • Існує прикмета: будеш зустрічати світанки в полях, то і жити будеш довго і щасливо.