У цей день по традиції все робили дружно і разом – і по господарству займалися, і за стіл сідали.

Домочадців день (Різдвяний м’ясоїд) відзначається 10 січня (за старим календарем — 28 грудня). Великим святом він не вважається, та й про нього більшість людей взагалі не знає, але не згадати про нього ми не можемо, інформує Ukr.Media.

Раніше, саме 10 січня у людей на столах з’являлися страви з м’яса. На початку січня сім’ї заколювали домашню худобу, а відповідно, м’яса з’являлося багато і вистачало його надовго. Різдвяний м’ясоїд потрапляє на час, коли Різдвяний піст закінчується і віруючим людям дозволяється їсти м’ясні страви. Однак кожну середу і п’ятницю піст триває. У народі навіть існувала приказка: “М’ясне — в м’ясоїд, а пісному — своя черга”.

Ще одна відома назва свята — Домочадців день. У це свято традиційно сім’я збиралася вся разом, їли, відпочивали і виконували всі домашні справи. Селяни стверджували, що сім’я — це найдорожче і важливе для будь-якої людини. Адже саме сім’я завжди підтримує і допомагає. “Коли в сім’ї лад, то і справа йде на лад, і достаток народиться”. Не можна з цим не погодитися і в наш час. У це свято відзначалося багато весіль, бо союз, укладений в цей день, вважався більш міцним.

Історія свята

Після великого свята Різдва Христового, яке відзначається в ніч з 6 на 7 січня, у православних християн починаються Святки. Святки — це слов’янське свято, яке проходить дванадцять днів. Православні називають ці дванадцять днів “від зірки до води”, що означає: від першої зірки в Різдвяну ніч і до освячення води під час хрещення.

  Молитва до Христа Святого і Сон Божої Матері – творять чудеса

А ось вже 10 січня починається Домочадців день. Цей день не вважається православним святом, тому в церкві не відзначається. Тільки в це свято можна було починати їсти м’ясо після тривалого Різдвяного посту. До свят, що передують цьому, християни заколювали свою худобу, тому до 10 січня різноманітного м’яса в них було більш ніж достатньо.

Люди накривали багаті столи, які буквально ломилися від достатку м’яса. Найбільш поширеним була яловичина і свинина. Збиралися сім’ями, звали гостей, спочатку всі разом виконували домашні обов’язки, а після влаштовували святкову вечерю. Свято таке проходило завжди дуже весело. Всі жартували, сміялися, співали народні пісні і розповідали байки.

Традиції та обряди

У Домочадців день тривають зимові гуляння та святкування. У цей день багато молодих пар вирішують побратися і зіграти весілля. Саме 10 січня починається пора весіль, бо вже можна їсти м’ясо і святковий день виходить шикарнішим і багатшим. Також православні намагалися саме в цей день одружитися і виходити заміж, бо вважали, що в цей день шлюб укладається ангелами на небесах, а відповідно, сімейне життя буде щасливіше і вірніше. Оскільки в день свята проходять Святки, юнаки та дівчата збираються в дружні компанії, сміються, веселяться, ворожать на судженого і грають в різні ігри.

У Різдвяний м’ясоїд найзаповітніші бажання сім’ї можуть збуватися. Для того, щоб ці бажання збулися, існував свого роду невеликий ритуал. За кілька днів до свята необхідно було прийти на Червону гірку (народні гуляння) і вбити загострений кілочок в землю. На наступний ранок вся сім’я повинна була зав’язати на кілочку кольорові стрічки і загадати своє найзаповітніше бажання. Після таких нескладних дій бажання і повинно було збутися.

  Фільм про Україну «Звідки Куди» номінований на польську кінопремію

У свято Різдвяного м’ясоїда було заборонено лаятися, злитися, сваритися і скандалити. Вся сім’я збиралася за загальним столом, звали родичів і друзів. Однак, як вже говорилося, перед тим, як приступити до вечері, вся сім’я, включаючи званих гостей, разом займалися домашніми справами: прибирають, готують, ремонтують щось і накривають на стіл. А якщо заговорити сіль і посипати усі страви, які знаходяться на столі, то життя буде без чвар і скандалів.

Прикмети

  • Якщо горобці цвірінькають, то скоро слід чекати відлигу.
  • А ось погана погода буде, якщо в день свята сіль буде відволожена.
  • Білизна довго сохне — урожай льону цього року буде хороший.
  • Якщо собака спить на снігу, а не в будці, то очікується заметіль.
  • Кішка спить весь день — скоро буде відлига.
  • Якщо на деревах іній, а вітру немає, то рік буде врожайним.
  • На сіні лежить іній — влітку буде багато дощів.
  • Колядників обов’язково треба було пригощати смаколиками, тоді сім’я буде здоровою, і ніхто не зможе навести порчу на будинок.
  • Урожай хліба буде хороший, якщо йде сильний снігопад.
  • Снігопад буде, якщо риба у водоймі неспокійно поводиться.