У цей день нічого не варили. Гріхом вважалося в руки брати ніж і щось ним різати.
Усікновення Глави Іоанна Предтечі (Головосік) — народне свято, яке заведено відзначати 11 вересня. Це одна зі священних дат для послідовників християнської церкви. Є дуже великим і строгим святом, в цей день не влаштовуються великі і галасливі гуляння, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Іоанн був чесною і істинно віруючою людиною. Він не побоявся пролити світло на негідну поведінку царя Ірода, який був в стосунках з колишньою дружиною свого брата Іродіадою. За це чоловік був узятий під варту і поміщений в темницю. Іродіада вимагала, щоб цар убив людину, яка посміла говорити народу про зв’язок між ними. Через те, що піддані любили Іоанна і шанували його за непохитну віру в Господа, рішення про страту довго відтягалося. Ірод не хотів розгнівити натовп.
На честь дня народження царя був влаштований грандіозний бенкет. На ньому дочка брата Ірода — Соломія, танцювала настільки прекрасно, що правитель пообіцяв виконати будь-який її каприз. За настановою матері, якою була Іродіада, дівчина попросила відсікти голову пророку, який знаходився в темниці. Тут же за ним був посланий стражник, який пізніше приніс відрубану частину тіла прямо в тронний зал. Коханка царя поглумилася над головою нещасного, викинувши її в бруд.
За переказами, учні пророка влаштували йому поминальну службу і поховали неподалік міста Севастії.
Традиції та обряди
Віруючі вважали, що пророк загинув як воїн, бо «пішов у бій» проти тих, хто паплюжив християнські догми. Через це в церквах в день його пам’яті проводять поминання тих, хто помер в результаті бою з недругами, які посягають на чужі землі. У свято потрібно дотримуватися суворого посту. Не можна їсти м’ясо, рибу і молоко. Крім того, табу накладалося на будь-які продукти круглої форми, бо вони нагадували голову. Заборонено було співати і танцювати. Будь-які веселощі вважалися образою пам’яті великого мученика. 11 вересня починався період збирання врожаю ріпи. Селяни добре розуміли, що свято потрібно відзначати скромно, тому замість гучних застіль проводили тихі сімейні вечори і давали трохи їжі жебракам.
Прикмети
- Якщо журавлі вже починали прагнути в теплі краї, то перші сильні заморозки почнуться ще в листопаді, а зима буде супроводжуватися низькими температурами і холодними вітрами.
- Після настання свята чоловіки починали тепліше одягатися, тому що вірили, що без гарного жупана можна легко застудитися.
- Якщо шпаки до одинадцятого дня осені не відлітали в більш приємні для зимівлі місця, то осінь мала бути скупа на опади.
- Пісний день вважали межею, після якої літо остаточно йде.
- Якщо в темний час доби граки проявляли особливу активність і літали зграями, то чекали, або потепління, або того, що хороша погода простоїть ще довго.
- Якщо через 2-3 години після світанку латаття не піднімалося з води, то очікували похолодання і зливи.
- Розчісувати волосся і зайвий раз торкатися до голови — поганий знак. Це може накликати на людину серйозні проблеми зі здоров’ям.
- Якщо у святковий день людині на вулиці зустрічалася біла собака, то це вважали добрим знаком. Говорили, що такі тварини приносять у дім щастя і захищають сім’ю від хвороб.
- Вірили, що якщо вранці туман швидко розсіюється, то погода ще довго не зміниться в гірший бік.
- Віруючі були переконані, що дотримання посту в цей день гарантує виконання всіх бажань і позбавлення гріхів.
- Користуватися ножем — поганий знак. Можна отримати серйозне каліцтво або навіть померти.
- Дитина, народжена 11 вересня, буде глибоко нещасною.