Цей день вважається небезпечним — можуть наврочити або навести порчу.

Харитонів день відзначають 11 жовтня. Православна церква вшановує пам’ять святого Харитона. У ті часи, коли християнство було під забороною і було гоніння на нього, праведника постійно били за сповідання Христу. На його тілі не було живого місця. Харитон заснував три обителі. Ще в цей день вшановують пам’ять Іллі Муромця, який є прикладом справжнього воїна, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святий Харитон зазнав багато страждань за віру. Його били так, що на тілі постійно сочилася кров, і не було вільного від ран місця. У ті часи правителем був Авреліан. Святого заточили в підземелля. Коли правитель змінився, мученика випустили. Він відправився в паломницьку подорож до святих місць в Ізраїлі. На підході до Єрусалиму праведник зазнав нападу розбійників і був відправлений ними в печеру. Він дивом залишився живий за промислом Божим. У вино, яке пили розбійники, пустила отруту змія і, випивши його, вони загинули.

Святий Харитон роздарував їх багатства незаможним і біднякам, а сам прийняв рішення про заснування тут церкви. До нього стали приходити інші християни. Так з’явилася обитель, що отримала назву Фаранської лаври. Це була перша така обитель, яку прийняла Іудейська пустеля. Але праведний Харитон хотів залишитися один і пішов з обителі. Місцем його проживання стала Сорокаденна гора. Але і там йому не дали такої можливості. Навколо праведника стали збиратися ченці. Так сталося заснування Ієрихонської лаври. За допомогою схожої ситуації сталося заснування Сукійської лаври.

Праведний Харитон здійснював керівництво заснованими лаврами. Він залишив заповіт своїм послідовникам про скромне харчування, в яке має входити хліб, вода і сіль. Так він рекомендував харчуватися по одному разу в день. А у вечірній час бути в обителі і приймати з гостинністю подорожніх, які приходять. Праведник пішов з життя в 350-му році. У цей день вшановують народного билинного героя Іллю Муромця. Він став символом справжньої військової слави. Образ цього героя билин був узятий з Муромського силача Іллі Печерського. Він став ченцем Києво-Печерської Лаври.

  22 серпня — Матвій Змієсос: історія, традиції та прикмети свята

Традиції та обряди

У Харитонів день багато хто намагався не залишати домівку. А по можливості і відкласти справи. Вважалося, що саме на Харитона людині могли зробити пристріт або псування. Поганим знаком було винесення сміття з хати. По ньому в будинок могли запустити нещастя. У цей день дивилися на всі знаки, які траплялися. До таких знаків могли відноситися скрип несучої балки будинку, поява чорної кішки на дворовій території, стрекотіння сороки або каркання ворони на даху. Побоювалися людей з карим і чорним кольором очей. Їх вважали схильними до чаклунських обрядів.

Траплялося на Харитонів день і відвідування відунів. До них приходили потайки, приносили підношення у вигляді смачних частувань. Майбутні молодята робили це, щоб відун не образився і не псував долю. Подружжя просило, щоб не було безпліддя, жінки — про вдалі пологи і здоров’я немовляти. Боялися, що якщо відун буде злий, може кому-небудь нашкодити, особливо цього стосувалося Харитонового дня. У цей день намагалися не їсти ягоди. Існувало повір’я, що коли диявола скинули на землю, він впав на кущ ягоди ожини і обплював його. Їсти ягоди в цей день було недобрим знаком, люди побоювалися хвороб від слини лукавого.

Прикмети

На Харитонів день займалися передбаченням погоди згідно з прикметами:

  • Опале листя на березі або дубі і наявність густої вовни у собак віщували холодну зиму з рясним снігом.
  • Відсутність зміни вовняного покриву у зайців означала, що наступ зими затримається.
  • Іній на вербах свідчив про затяжний зимовий період.
  • Вітер, який дме з півночі або заходу означав, що зима буде холодна і люта.
  • Якщо птахи літали над землею низько, чекали ранній наступ зими.
  • Наявність низьких важких хмар на небі свідчила про наближення холоднечі.
  • Поганим знаком вважалося стрекотіння сороки або каркання ворона на даху або біля будинку.
  • Зміна напрямку вітру проходить за годинниковою стрілкою, значить, очікується туман.
  • Якщо листя осики лежить вгору лицьовою стороною, то це свідчило про теплу зиму.
  • Якщо бабак закриває вхід в нору занадто рано, зима буде люта.
  • Наявність кіл коло місяця говорила про те, що літо буде посушливим.
  • Начублені кури свідчили про наближення холодів.
  «Елвіс»: що вбило короля рок-н-ролу?