12 квітня – Іоанн Ліствичник: історія, традиції та прикмети свята. Нікому не розповідайте про те, що вам приснилося цієї ночі.

Іоанн Ліствичник відзначається щорічно 12 квітня. Православні вшановують пам’ять преподобного ігумена Синайського ще й на 4-му тижні Великого посту, в середу Світлої седмиці, інформує Ukr.Media.

Іоанн Ліствичник, християнський мудрець, ігумен Синайського монастиря. Він відомий як автор інструкції з духовного самовдосконалення — “Ліствиця Божественного сходження”.

Історія свята

Жив Іоанн Ліствичник імовірно в VI столітті. Єдиним джерелом його життєпису є панегірик, складений Данилом Раїфським.

Народився Преподобний в Константинополі. Юнак здобув освіту в світській школі.

Відзначивши своє шістнадцятиріччя, він пішов в Синайську обитель послушником.

У двадцятирічному віці він зрікся мирського життя і прийняв постриг. Після смерті наставника, старця Мартирія, Іоанн вирішив вести самітницький спосіб життя. Він пішов з обителі і оселився біля підніжжя Синайської гори, в пустелі Фола. Відлюдником він був довгі сорок років. Дні він проводив, обробляючи невеликий город, плоди з нього і становили денний раціон. Читання молитов підтримувало його дух. У розмові з Богом, він забував про мирську суєту. Ночами, Іоанн Ліствичник займався написанням своїх праць. Вони були його єдиним втішним заняттям.

У літописі згадується про перший прояв чудодійної сили старця: випадок з Мойсеєм. Юнак попросився в учні до Іоанна. Одного разу, в спекотний день, він займався польовими роботами. Втома і спека зморили Мойсея. Спершись на камінь, він задрімав. Уві сні юнакові з’явився старець Іоанн і попередив: якщо він не прокинеться, йому загрожує смерть. Мойсей відкрив очі і в той час встиг відскочити, величезний камінь впав на місце його відпочинку.

Не з власного бажання старець повернувся в обитель, він був поставлений настоятелем монастиря Неопалимої Купини (обитель св. Катерини на Сенаї). На той момент йому було 75 років. Ігуменом преподобний Іоанн пробув всього 4 роки. Залишивши обитель на піклування наступника — кровного брата єпископа Георгія, старець повернувся в долину. Там він і помер.

  2 серпня — День пророка Іллі: історія, традиції та прикмети свята

Пам’ять Іонна Ліствичника шанують в день його смерті 30 березня, за старим календарем, нині 12 квітня.

За своє життя ігумен Синайський створив кілька філософських праць. Найвідоміша є “Ліствиця”, в перекладі означає божественна драбина. Тому, преподобного стали називати Іоанн Ліствичник.

Існує більше 73 рукописів на давньогрецькій мові.

Традиції та обряди

Згідно з переказами, в цей день домовик хуліганить і бешкетує. Так він радіє весіллю з чаклункою. Домовик лякає тварин, кидається під ноги господарям, розкидає або ховає предмети домашнього вжитку. Буйство триває до перших півнячих кукуріку.

У цей день:

  • Домовика намагалися задобрити в цей день різними ласощами: залишали солодощі, блюдця з молоком і кашею в спеціальному кутку житла.
  • Домашню худобу замикали в хліві і не виводили на пасовище.
  • Відуни робили змови, що забезпечують удачу і славу.
  • На свято готують випічку, яка формою нагадує драбину. Вона містить певне число перекладинок, яке повинно відповідати кількості членів сім’ї. Її приносили в храм, для окроплення. Кожен повинен покуштувати таку випічку. Вона була запорукою здоров’я на цілий рік.
  • Молодята намагалися в цей день не приходити в гості до батьків, щоб не посваритися.

Прикмети

  • Цвіте кульбаба — літо недовге і холодне.
  • Якщо на вільсі не розпустилося листя, а береза стоїть вже зелена — літо без дощів.
  • Караван диких гусей летить на великій висоті — літо буде нежарким.
  • Бджоли прокинулися, вилітають з вуликів, означає відмінну погоду на кілька днів.
  • Черешня вже зацвіла — пора починати засів кукурудзи.
  • У цей день кінь п’є велику кількість води, значить, настане дощова погода.