13 червня – Веремій-розпрягальник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не займаються рукоділлям, шиттям, ремонтом одягу чи інструментів.

13 червня християни вшановують пам’ять апостола Єрми Далматського і мученика Єрмія Команського і відзначають народне свято Веремій-бобовник, інформує Ukr.Media.

Апостол Єрма

Єрм (Єрма) Далматський жив в I ст. і був в числі 70-ти найближчих послідовників Ісуса, які були покликані проповідувати. У церковних літописах про нього згадується побіжно. Відомо лише, що він успішно виконував свою місію в Далмації (територія на Балканському півострові), звертаючи в християнство язичників. За своє подвижництво і перенесені страждання був нагороджений даром пророцтва і зцілення.

Мученик Команський

Святий жив у місті Комани, розташованому в Каппадокії (Мала Азія, нині Туреччина). У 138-161 рр. територія перебувала у володінні римського імператора Антоніна Пія, який поклонявся римським богам і намагався відродити шанування міфологічних божеств. Тому християни переслідувалися, їх змушували повернутися в язичництво.

Спочатку Єрмія намагалися залучити до ідолопоклонства, обіцяли блага і багатства. Не домігшись свого, сановник Себастьян наказав його жорстоко катувати. Страстотерпця били так, що здирали шкіру, витягали жили, труїли, виколили очі, кидали в розпечену піч і кипляче олово. Всі нелюдські муки Єрмій стійко витримав, завдяки в молитвах Господу. Бачачи, що страждалець після всіх катувань залишається живим, розлючений правитель особисто відрізав йому голову.

Християнам вдалося забрати тіло мученика і таємно його зрадити землі.

Звичаї дня

13 червня молилися святим, просили у них порятунку душі і хорошого врожаю. Свято називається Веремій-розпрягальник. Розпрягали коней, дякували їм за роботу, купали і балували всякими ласощами. У цей день їх вже не запрягали, слідуючи повір’ям, що тварина може захворіти, і відкладали поїздку. Сіячи також давали собі послаблення, качалися по траві, щоб зняти напругу, викликану жнивами.

Про посівну говорили, що на Веремія вона починається і закінчується. А все тому, що місяцем раніше, в день шанування пророка Єремії, відзначався Веремій Запрягальник — початок сівби. У поданні селян всі троє святих злилися воєдино. Ще свято називають Веремій-бобовник, тому що потрібно було сіяти квасолю і боби.

  Святослав Вакарчук оголосив про розлучення з дружиною після 20 років спільного життя

Крім цього, існувала традиція, пов’язана з легендою про польовика (житній дід), який мешкав у полі. Разом зі своїми дітьми, луговиками і межовиками, він міг нашкодити: зіпсувати хліба, напустити змій, збити зі шляху або відвести в болото, навіть задушити. Тому селяни, щоб задобрити старого, несли йому на ріллю або в рів біля дороги частування: зерна, яблука, яйця, не шкодували навіть тушку старого півня.

Після напружених робочих днів в полях, нарешті збиралися всією сім’єю для відпочинку, зустрічалися за столом з родичами і друзями.

Прикмети

  • Негода в цей день до суворої зими, ясно і тепло — до багатого хлібороду.
  • Чим триваліші опади, тим біднішим буде урожай хліба.
  • З ранку роса — буде сонячний день.
  • Вранці туман — готуйте побільший кошик для грибів.
  • Павуки активно працюють перед настанням ясних днів. А якщо зозуля лінується кувати, наступні дні будуть непогожими.
  • Ті, хто народжується 13 червня, доброзичливі і енергійні люди, але мають недоліки: марнотратні, надмірно довірливі і нерозбірливі у відносинах.