13 травня — Яків Теплий: історія, традиції та прикмети свята. В цей день вважали за краще не виїжджати в далеку дорогу, щоб не накликати на себе неприємності.

Яків Теплий — подія, шанована християнами. 13 травня (за старим стилем — 30 квітня) Православна Церква відзначає день пам’яті апостола Якова Зеведеєва. Але в народній традиції це свято Якова Теплого. Час, коли остаточно йде зима з її морозами, коли холод змінюється теплом, і приходить пора готуватися до посівних робіт. Свято скромне, воно завершує низку веселих і розумних зимових свят. Його завдання — допомогти людям вийти з зимового застою і втягнутися в весняні роботи, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Назву свою свято отримало від імені апостола Якова, одного з найближчих послідовників Христа.

Якова, разом з братом Іоанном (Богослов) Христос закликав відразу після Андрія і Петра. Саме Якову після воскресіння Христос доручив турботу про Богоматір. Про Якова відомо також, що він був полум’яним місіонером. Своїми проповідями Яків зумів навернути до Христа багатьох людей. Щоб зупинити його, близько 44 р. Якова вбили за наказом царя Ірода. Він став першим Апостолом, загиблим за віру.

Традиції та обряди

У цей день остаточно прощалися з холодами, тому свято і прозване в народі «теплим». Наступала найголовніша пора в житті селян — весна. Час орати і сіяти, ростити урожай на весь рік. Багато що в житті хлібороба залежить від погоди. Саме на Якова ворожили на погоду влітку. Вважалося, що якщо ввечері на небі буде видно багато зірок, то літо буде теплим.

По ранковому небу визначали, сухим або дощовим буде літо. Якщо з ранку йшов дощ, і небо було затягнуте хмарами, то і літо чекали дощове. А ось ясне небо в цей день віщувало сонячне тепле літо.

Народні прикмети стверджували, що в цей день починають з’являтися всякі хвороби — лихоманка, наприклад, і бродити по світу, нападаючи на людей. Взимку хвороби, як вірили наші предки, сплять під заметами. Але коли приходить весна, і замети починають танути — вони звідти виходять і вражають простий народ. Порятунку шукали в тих же заметах, де ще не розтанув останній березневий сніг. Його топили, а воду використовували для обливання. Вважалося, що така вода віджене хворобу від людини.

  Freedom House у своєму дослідженні назвав Україну "частково вільною" країною

Тому ж, хто в цей день відправлявся в дорогу, не слід було нехтувати цим звичаєм у жодному разі. В дорозі людина ще більш беззахисна перед хворобами, а умивання талою водою могло захистити від напастей.

У деяких районах хвороби проганяли за допомогою молодих пагонів кропиви. Ними шмагали людину з метою профілактики.

На Якова Теплого закінчувався період сватання. Посвататися в травні вважалося неприпустимим і навіть образливим.

Цикл землеробських робіт підпорядковував собі все життя селян, навіть в питаннях одруження і сватання. Весілля воліли грати восени. Коли вже зібраний урожай, засіки сповнені припасами. Весілля робили пишними, з рясним застіллям. Інакше життя у нової сім’ї буде бідним. Восени це цілком можливо влаштувати навіть не надто багатим селянам. А ось в травні, коли всі запаси вже під кінець зробити пишний весільний бенкет не представлялося можливим. А убоге свято прирікало на подальшу бідність. До того ж у травні починалися основні роботи в полі. Час дорогий, і витрачати його на забави було не можна. “День у травні весь рік годує”, — говорили наші предки.

Прикмети

Народні свята завжди обростають всякими прикметами і повір’ями. Багато зникають з часом, стають цікавими тільки фольклористам. Але інші не забуваються і продовжують жити.

  • Так, прикмета свідчить, що хто в травні одружується, той все життя маятися буде. Якраз про заборону сватання. Наше сучасне життя не пов’язане з землеробським циклом — але бажаючих перевірити, чи працює прикмета в сучасному світі не так багато. Статистика стверджує, що кількість весіль у травні різко скорочується.
  • Велика частина прикмет цього свята все ж пов’язана з погодою, бо від неї безпосередньо залежало благополуччя. Тому дивилися на зірки, намагаючись визначити, чи буде теплим літо і врожайним рік. І раділи зіркам і сходу на ясному небі — адже це означало, що будуть хороші врожаї, якщо звичайно працювати, а не у святі перебувати.
  7 речей, які трапляються з людьми, поки вони моляться