Вважалося, що в цей день по землі бродять злі духи, які викликають хвороби.

Денис Позимній — народна святкова подія. Православною церквою поминається один з 70-ти апостолів, Діонісій. Він був учнем самого апостола Павла. Пам’ятну подію відзначають 16 жовтня. Люди вірили, що в цей день злі духи влаштовували справжні гульбища, докучаючи людям у вигляді лихоманки. З цієї причини застосовували різні засоби від пристріту і захисту від нечистої сили, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Святкова подія присвячена пам’яті одного з сімдесяти апостолів, Діонісія. Цей праведник жив у 1 столітті. Його рідним містом були Афіни. Він був освіченим, навчався на батьківщині, займався вивченням астрології на єгипетській землі. Коли Діонісій повернувся до Афін, він зайняв посаду члена ареопагу. Життя звело його з апостолом Павлом. Діонісій завдяки проповідям Павла зважився на прийняття християнства. Він відправився слідом за Павлом і мандрував з ним протягом трьох років. Своїм праведним життям святий заслужив сан єпископа. Єпископом він став у своєму місті завдяки апостолу Павлу.

Після того, як Павло відійшов до Господа, Діонісій був благословенний для проповідей у країнах Заходу. Насамперед він відправився на Галлійську Лютецію. Там християнство піддавалося гонінням, що відразу ж відчув на собі і Діонісій. Праведник був схоплений язичниками і засуджений до страти. Існує переказ, що страчений праведник дійшов зі своєю головою в руках до храму, потім помер. Діонісій був знайомий не лише з Павлом, але також з Петром, Яковом, Іоанном Богословом. Він перебував при похованні Матері Божої.

Традиції та обряди

День вважався неблагополучним через злих духів, які влаштовували свої гуляння. Вони вселялися в людину у вигляді лихоманки. За повір’ями людей місцезнаходженням духів (лихоманки) було болото. Духи літали від нього до будинків людей, приносячи різні недуги. З цієї причини є інша назва свята — “осінні лихоманки”. Люди вірили, що допомогти впоратися з такими духами допоможе шматок осикової кори або паличка з осики. Ці обереги вони носили з собою в кишені. Осика вважалася деревом, здатним відлякати злих духів.

  Євген Кот та Наталія Татаринцева відсвяткували річницю весілля на одному із райських островів

У будинках не обійтися було без поліна з осики. При головних болях його клали під голову. При болях в ногах, клали на нього ноги. На Дениса Позимнього побоювалися пристріту від людей. Проти нього ефективним вважалося застосування редьки, часнику, солі, цибулі. Солі і редьці приписували з’їдання поганих слів, які могли писати на папері. Цибуля з часником ототожнювалася із засобом для відлякування злих духів. Народна назва святкової події “Позимній” пішла від повір’я, що день служив передвісником зими. Говорили, що день тягне зиму. З цієї дати починався відлік глибокої осені. Починалося похолодання, птахи відлітали в теплі країни, змінювалася погода.

Прикмети

На Дениса Позимнього існувало багато прикмет. За ними передбачали погоду:

  • Місяць, який темніє на горизонті, віщував початок дощу найближчим часом.
  • Зграї галок, які кричали, означали гарну погоду протягом найближчих днів.
  • Цвітіння шипшини вдруге говорило про тривалу теплу погоду восени.
  • Мишачі нори з південного боку віщували морозну зиму.
  • Свист сови в денний час символізує наближення поганої погоди.
  • Посилений рев худоби ввечері говорив про наближення негоди.
  • Рябчик клює їжу в дощову погоду — варто чекати довгої непогожої погоди.
  • Тепла погода на Дениса Позимнього говорила про те, що перший мороз буде не раніше листопада, 2-го числа.
  • Наявність великої кількості соломи і залишків від жнив в норах крота віщували морозну зиму.
  • Горобці зібралися в зграї і літають з одного місця на інше — варто чекати непогожої погоди.