Микола Студений — свято, яке відзначають православні християни 17 лютого. Віруючі шанують преподобного Миколу Студійського, сповідника та ігумена, який жив у 9 столітті. Тоді ж імператор Візантії Лев Вірменин влаштував на християн жорстокі гоніння — віруючих, а особливо майбутніх святих, жорстоко катували, ув’язнювали. Але святі попри все ревно поширювали серед християн свою православну віру. Вважається, що Микола отримав дар і може зцілювати різні недуги, дар не вичерпався навіть після смерті ігумена Студійського в 868 році. Студеним Миколу прозвали в народі, бо судячи зі спостережень, в ці дні стояли сильні морози, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У ранньому дитинстві батьки відправляють Миколу Студеного до Константинополя — саме там жив чернець Студійського монастиря, дядько Миколи. Микола закінчує монастирське училище і приймає рішення вести чернечий спосіб життя, як і його дядько. Через кілька років майбутній святий отримує священний сан.

Однак, в період з 813 по 820 рік християни були схильні до жорстоких гонінь. Ченців переслідували і жорстоко вбивали. Микола також багато разів заарештовувався, над ним глумилися і катували — але майбутній святий своєї міцної віри не втрачав. Після того, як до влади Візантії приходить мати царя Феодора, Миколу звільняють з ув’язнення, він повертається у свою обитель і стає її настоятелем.

Потім, з приходом на візантійський престол Виарда у 865 році гоніння поновлюються. Микола, як і інші християни, був змушений податися в поневіряння — поневірятися йому довелося цілих сім років. Однак, фахівці все ж знайшли Миколу і знову відправили в темницю. Тільки в 866 році після чергової зміни влади Микола зміг знову служити настоятелем монастиря.

За сильну віру, відкриту підтримку і сповідання християнства, велику самовідданість преподобного нагородили даром зцілення. Помер преподобний Микола в 868 році, а дар зцілення залишився — в мощах святого.

  У Львові знову Jazz Bez. Програма фестивалю

Назву “Вовчий сват” обумовлюють тим, що в цей період у звірів починаються шлюбні ігри. За народними повір’ями, тільки Микола Студений може знати, де живуть лисиці і вовки. А люди не бажали цього знати, тому просили Миколу захистити їх від цих зустрічей.

Традиції та обряди

На Русі в свято Миколи Студеного жінки намагалися робити всю домашню роботу — проводилися масштабні прибирання в хліві, доглядали за домашніми тваринами, робили захисні обряди на худобу, щоб зберегти тварин від хижаків, що часто приходили з лісу.

Фахівці з знахарської справи, чорні і білі практики проводили ритуали на любов — привороти і відвороти, зцілювали хвороби шлунку і травлення. Існує повір’я, що в цей день можна заговорити вітер. Слід пам’ятати, що святий володів рідкісним даром зцілення — за допомогою намоленої ікони святого і сьогодні можна зцілювати важкі хвороби.

Сни, які сняться до 17 лютого, можна розшифрувати наступним чином:

  • Клюка сниться до різного роду перешкод.
  • Спів птахів — до радісних новин.
  • Кланятися уві сні — до принижень.
  • Годувати свиню уві сні — до серйозних випробувань.
  • Чавкати — до життя без турбот.
  • Дивитися журнал, гортати його — до зради.
  • Чесати ніс — до труднощів у справах.

Прикмети

У цей день не лише займаються домашніми справами, проводять обряди і ритуали, а й спостерігають за природою. Прикмет, пов’язаних з цим святом, багато:

  • Якщо туман стоїть високо, погода буде хороша. Якщо туман низький, буде відлига.
  • Якщо шибки зверху покриті морозним візерунком, тоді незабаром похолодає.
  • Якщо ялина нахилила гілки вниз, то варто чекати снігу, а якщо гілки підняті вгору, тоді погода буде ясною.
  • Якщо в цей день почорнів ліс, тоді можна незабаром очікувати відлигу.
  Перша леді України розповіла, чим буде займатися в цьому статусі

На Русі говорили, що Студений Микола на мороз злодійкуватий, що краще в цей день не полювати, а птах, який приснився уві сні — це до хороших новин.