Микола Студений — свято, яке відзначають православні християни 17 лютого. Віруючі шанують преподобного Миколу Студійського, сповідника та ігумена, який жив у 9 столітті. Тоді ж імператор Візантії Лев Вірменин влаштував на християн жорстокі гоніння — віруючих, а особливо майбутніх святих, жорстоко катували, ув’язнювали. Але святі попри все ревно поширювали серед християн свою православну віру. Вважається, що Микола отримав дар і може зцілювати різні недуги, дар не вичерпався навіть після смерті ігумена Студійського в 868 році. Студеним Миколу прозвали в народі, бо судячи зі спостережень, в ці дні стояли сильні морози, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У ранньому дитинстві батьки відправляють Миколу Студеного до Константинополя — саме там жив чернець Студійського монастиря, дядько Миколи. Микола закінчує монастирське училище і приймає рішення вести чернечий спосіб життя, як і його дядько. Через кілька років майбутній святий отримує священний сан.

Однак, в період з 813 по 820 рік християни були схильні до жорстоких гонінь. Ченців переслідували і жорстоко вбивали. Микола також багато разів заарештовувався, над ним глумилися і катували — але майбутній святий своєї міцної віри не втрачав. Після того, як до влади Візантії приходить мати царя Феодора, Миколу звільняють з ув’язнення, він повертається у свою обитель і стає її настоятелем.

Потім, з приходом на візантійський престол Виарда у 865 році гоніння поновлюються. Микола, як і інші християни, був змушений податися в поневіряння — поневірятися йому довелося цілих сім років. Однак, фахівці все ж знайшли Миколу і знову відправили в темницю. Тільки в 866 році після чергової зміни влади Микола зміг знову служити настоятелем монастиря.

За сильну віру, відкриту підтримку і сповідання християнства, велику самовідданість преподобного нагородили даром зцілення. Помер преподобний Микола в 868 році, а дар зцілення залишився — в мощах святого.

  Стартували зйомки нового фільму "Бетмен" з Робертом Паттінсоном в головній ролі

Назву “Вовчий сват” обумовлюють тим, що в цей період у звірів починаються шлюбні ігри. За народними повір’ями, тільки Микола Студений може знати, де живуть лисиці і вовки. А люди не бажали цього знати, тому просили Миколу захистити їх від цих зустрічей.

Традиції та обряди

На Русі в свято Миколи Студеного жінки намагалися робити всю домашню роботу — проводилися масштабні прибирання в хліві, доглядали за домашніми тваринами, робили захисні обряди на худобу, щоб зберегти тварин від хижаків, що часто приходили з лісу.

Фахівці з знахарської справи, чорні і білі практики проводили ритуали на любов — привороти і відвороти, зцілювали хвороби шлунку і травлення. Існує повір’я, що в цей день можна заговорити вітер. Слід пам’ятати, що святий володів рідкісним даром зцілення — за допомогою намоленої ікони святого і сьогодні можна зцілювати важкі хвороби.

Сни, які сняться до 17 лютого, можна розшифрувати наступним чином:

 • Клюка сниться до різного роду перешкод.
 • Спів птахів — до радісних новин.
 • Кланятися уві сні — до принижень.
 • Годувати свиню уві сні — до серйозних випробувань.
 • Чавкати — до життя без турбот.
 • Дивитися журнал, гортати його — до зради.
 • Чесати ніс — до труднощів у справах.

Прикмети

У цей день не лише займаються домашніми справами, проводять обряди і ритуали, а й спостерігають за природою. Прикмет, пов’язаних з цим святом, багато:

 • Якщо туман стоїть високо, погода буде хороша. Якщо туман низький, буде відлига.
 • Якщо шибки зверху покриті морозним візерунком, тоді незабаром похолодає.
 • Якщо ялина нахилила гілки вниз, то варто чекати снігу, а якщо гілки підняті вгору, тоді погода буде ясною.
 • Якщо в цей день почорнів ліс, тоді можна незабаром очікувати відлигу.
  Зіркова пара Катя Осадча та Юрій Горбунов поділилися знімком на тлі веселки

На Русі говорили, що Студений Микола на мороз злодійкуватий, що краще в цей день не полювати, а птах, який приснився уві сні — це до хороших новин.