17 серпня — Явдоха Малинівка: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна давати або брати в борг — до бідності.

Явдоха Малинівка — народне свято, присвячене пам’яті великомучениці Євдокії. Традиційно відзначається щорічно 17 серпня. Це одна з численних пам’ятних дат для православних віруючих. У цей день іменини у дівчаток з ім’ям Євдокія, інформує Ukr.Media.

Історія свята

17 серпня згадують мученицю Євдокію, вона була відома справжньою вірою в догми християнства у важкі для нього часи. Вона не відступала від вчення Христа навіть у часи, коли католицизм намагалися винищити в римських землях. Коли на престолі сидів імператор Сапор, Євдокію з сотнями інших єретиків зловили і заточили в темницях. Жінка проводила проповіді для ув’язнених. Чутки про це дійшли до правителя. Він наказав піддати Явдоху тортурам, а потім стратити прилюдно.

Шанувати пам’ять мучениці на Русі почали з приходом і зміцненням християнської віри. Малинівкою свято стали кликати через те, що в середині серпня малина особливо активно зріла. Селяни ходили в ліс за дикою ягодою, щоб запастися варенням на зиму. Вірили, що не тільки сама ягода, але і її листя здатне зміцнити здоров’я. Відвари з нього пили при застуді, стоматиті, ангіні та бронхіті.

Традиції та обряди

Найголовніша традиція, на честь якої і назване саме свято — збір малини. В основному ним займалися діти. З самого ранку вони поспішали в ліс, щоб встигнути зібрати якомога більше ягід до обіду. Після полудня деякі знову йшли за ягодами. Дорослі готували варення в той же день і іноді навіть подавали його до вечірнього столу. Пекли пироги з малиною. Стародавні слов’яни вважали ягоду лікувальною. Вона допомагала зганяти температуру, тому її зберігали протягом усього року і витрачали дуже економно.

Зазвичай в цей час починався сезон дощів, тому все сіно активно прибирали з полів до 17 серпня. Найбільш нерозторопні селяни закінчували збір сухої трави в свято. Через те, що залишки сіна часто псувалися через несподівані дощі Явдоху Малинівку називали ще й Сіногнійкою.

  "Одягнемо свій край у вишиванку": на Херсонщині пропонують долучитися до творчої акції 21 травня

Прикмети

Народні свята завжди багаті на прикмети.

  • Вірили, що погода в листопаді буде залежати від погоди в день свята. Якщо було тепло і ясно, то кінець осені пройде без ранніх заморозків і снігу. Якщо ж 17 серпня йшов дощ, то зима прийде раніше терміну.
  • На Явдоху Малинівку не можна давати грошей в борг. По-перше, їх швидше за все не повернуть. А, по-друге, у того, хто позичив, почнуться фінансові проблеми.
  • Торгівля в свято йти буде неважливо.
  • Якщо вдень спека, то сінокіс видасться вдалим. Якщо дощі, то сіно згниє, а урожай в наступному році буде мізерним.
  • Вважали, що чим більше малини дозріє в лісі до середини серпня, тим краще буде пектися хліб із зібраних в цей сезон колосків.
  • Якщо вранці багато роси, то урожай льону обіцяє бути хорошим. Вироби з волокон зібраних рослин прослужать довгі роки.
  • Дівчина, народжена 17 серпня, буде щаслива з чоловіком, що з’явився на світ в листопаді.
  • Якщо бачили туман над лісом, йшли по гриби.
  • Худоба поводиться неспокійно і нюхає повітря — бути дощу.