19 листопада — Павло Льодостав: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не вирушайте в далеку дорогу, краще проведіть цей день вдома з друзями та близькими.

Православне свято Павло Льодостав щорічно відзначається віруючими 19 листопада. Це дата вшанування пам’яті мученика, архієпископа монастиря в Константинополі, який поклав своє життя в ім’я безкорисливому служінню Господу, інформує Ukr.Media.

Історія життя і появи дати

Павло народився на початку 4 століття в грецьких Фессалоніках (Салоніках). Достеменні відомості про його дитинство, підлітковий вік і юність у відкритих історичних джерелах відсутні. Відомо, що після загибелі Константинопольського вікарія Олександра в 337 (за іншими даними — 340 році), його ж перстом Павло був представлений на кафедру замість іншої початкової кандидатури — місцевого диякона. Імператор в період обговорення цього питання перебував поза містом і не був обізнаний про сформований результат справ. По поверненню на батьківщину Констанцій був вкрай незадоволений, за що велить позбавити Павла приставленого чину і вигнати його з підвідомчої території. На цю посаду призначили Євсевія, такого ж послідовника аріанства, як і сам Констанцій.

Після цього Павло був змушений піти в Рим, місце скупчення інших православних вигнанців. Через два роки Євсевій раптово помирає, і святитель Павло вирішує повернутися до Константинополя, де його радісно зустрічають брати сподвижники. Імператор, дізнавшись про прибуття чоловіка, знову наказує йому виїхати з міста, і мученику стає необхідно повернутися на римські вулиці.

Не в силах терпіти це беззаконня, Флавій Констант написав своєму співправителю гнівне письмове послання, яке йому доставив з вигнаним пастирем. Дивно, але залякування подіяли, — Павло знову зайняв покладений йому пост.

Варто зауважити, Флавій Юлій Констант був затятим захисником православ’я, тому коли в результаті державного перевороту його вбивають, стан справ різко змінюється. Новопреставленого Павла Константинопольського заново з ганьбою видаляють з міста, відправивши на заслання в Кукуз (Мала Вірменія). Там він піддається тортурам і катуванням. Під час проведення літургії прихильники аріанства, що увірвалися, зрадницьки задушують єпископа зі спини, і він помирає мученицькою смертю (350 рік).

  Молодша дочка Ольги Сумської закінчила школу: фото з останнього дзвоника

Священні мощі архієпископа пізніше будуть перенесені Великим Феодосієм у Візантійський Константинополь. У 14 столітті чудодійні останки старця перевозять до Венеції.

Традиції

У народі свято отримало назву Павло Льодостав, тому що в цей період водойми покривалися міцним крижаним покривом. Це дозволяло дати початок зимовому рибальському сезону. Напередодні святкування глави сімейств ретельно перевіряють працездатність інструментів і пристосувань для підлідного промислу.

Всі прикмети простого люду пов’язані саме з льодом і снігом

  • гладка крижана кірка на озері говорить про мізерні врожаї,
  • якщо в цей день почався сніг, то буде тривалим, не одноденним,
  • яскраві зірки на нічному небосхилі — до лютого морозу, і навпаки, беззоряне небо віщує снігопади.