Деякі пасічники в цей день влаштовували медове свято — пригощали медом родичів, друзів і сусідів.

День Трохима і Зосими — народно-церковне свято, що відзначається щорічно 2 жовтня, на честь святих Трохима і Зосими. За календарем старого стилю свято відзначалося 19 вересня. Свято має багато традицій і народних обрядів, так, наприклад, в цей день починали збирати мед, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Перший герой свята — святий мученик Трохим. Одного разу, під час святкування язичницького свята гуляння зайшли занадто далеко, і охмелілі учасники почали творити безчинства під впливом алкоголю. Трохим просив Господа про допомогу, щоб той напоумив буквально озвірілих учасників гулянки. За це був схоплений і відправлений в темницю. Там був підданий жорстоким тортурам з боку язичників. Але не одне з випробувань не змусило його зректися своєї християнської віри. Не вгамовуючись, язичники відправили Трохима в інше місце, до більш жорстокого карателя. Але навіть той не зміг нічого вдіяти з Трохимом, якого зі злості просто стратили.

Інший святий — Зосим. Він також відзначився в історії з язичниками. Не бажаючи більше знаходиться в їхньому колі, він відправився в поневіряння по пустелі. Там він був пастухом тварин, з якими він швидко знайшов спільну мову, і вони завжди його слухалися. Одного разу, під час поневірянь на шляху Зосими зустрівся правитель, який спочатку був дуже здивований тому, як тварини беззаперечно слухаються пастуха, відразу виконуючи будь-які його накази. Однак, в бесіді правитель також з’ясував приналежність пастуха до християнської віри, від чого відразу ж різко змінив милість на гнів. Також, як і в попередньому випадку, було вирішено піддати Зосима жорстким тортурам, які повинні були змусити його зректися своєї релігії на користь язичництва. Правитель, сміючись і знущаючись сказав, що зупинить тортури тільки якщо звірі, які так слухалися пастуха прийдуть врятувати його.

  Netflix зніме документальний серіал про репера Каньє Уеста

Зосима продовжував молитися, і нарешті його молитви були почуті. На площі з’явився величезний лев, який до смерті налякав правителя і його варту. Від жаху той наказав відпустити Зосиму. Але незабаром після цього святий помер.

Традиції та обряди

Збіг дати святкування з початком збору врожаю меду вважається в народі не випадковим, тому люди говорили про те, що Зосим — захисник бджіл і їх сімейства.

Тому, в цей день активно проходив збір меду з вуликів, а також починалася їх підготовка до майбутнього зимового сезону.

Цей день також називався “бджолиною дев’ятиною”. Це означало, що, починаючи з 2 жовтня, кожен дев’ятий день, відразу після підйому необхідно було випивати напій з меду, розведеного теплою водою.

Мед взагалі дуже цінувався нашими предками, іноді медом навіть розплачувалися в якості заміни грошам. Медом можна було сплатити податки і данину, обміняти його на інші цінні і потрібні речі.

Також, мед вважався майже універсальним засобом від будь-яких хвороб. Тому бджолярі поважалися нарівні з місцевими знахарями, дуже шанувалися в суспільстві, рахуючись мало не наближеними до Бога людьми. До них часто зверталися за мудрою порадою у важкій життєвій ситуації, а також за медом, як ліками проти будь-якої недуги.

Крім того, бджоли особливо шануються в християнській релігії за те, що вони є природними виробниками бджолиного воску. З цієї речовини в подальшому виготовляються свічки, у тому числі ті, які поставляються для церков.

До вечора, коли завершувався збір меду і догляду за вуликами, можна було починати народні гуляння. Їх в народі називали “Трохимові вечорниці”. На цих гуляннях основними дійовими особами були молоді хлопці і красиві дівчата. Хлопці сваталися до дівчат, а ті приглядали собі найкрасивіших женихів. Для всіх самотніх було дуже важливо не проґавити цей вечір і не в якому разі не залишатися вдома, інакше можна було залишитися без пари на довгий час. Вважалося, що зводить пари разом в цей день сам Трохим, допомагаючи знайти їм щастя і любов.

  Львів’ян запрошують на концерт-історію «Гаррі Поттер» від LUMOS Orchestra та хору «Євшан»

Господині готували випічку, яка обов’язково містила мед — медові калачі та спеціальне святкове медове печиво. Пригощати було прийнято не лише мешканців будинку, але і сусідів і будь-яких гостей, що з’явилися в будинку. Говорилося, що така гостинність окупиться надалі і зима пройде солодше.

Прикмети

На Трохима і Зосима існує багато прикмет, в основному пов’язаних з погодою:

  • Вітер з півдня віщував відмінний урожай озимих на майбутній рік.
  • Якщо листя опадає — то можна сміливо починати встановлювати вулика на пасіці на зиму.
  • Якщо бджоли починають закривати всі входи у вулику — майбутньої зими буде багато снігу, сама вона буде дуже холодною.
  • Жебраків було заведено нагодувати свіжим медом, якщо ж пройдеш повз або відмовиш — чекай нещастя і біди.
  • Ті, хто народилися 2 жовтня — щасливі і радісні люди. Доля завжди допомагає їм у всіх починаннях. Ці люди можуть стати прекрасними бджолярами (що, до речі, вельми символічно, враховуючи специфіку свята).