2 жовтня — Трохим і Зосима: історія та звичаї свята. Сьогодні прийнято було з'їдати хоча б по ложці меду, щоб позбутися від хвороб.

Православні християни всього світу 2 жовтня вшановують пам’ять великих релігійних постатей мучеників Трохима, Саватія і Дорімедонта, а також Зосими Кілікійського. Великомученики жили в різний час, але їх об’єднує безмежна любов і віра в Христа. Вони присвятили своє життя прославлянню імені його і поширенню вчення Господнього, всіма силами намагаючись викрити єретиків і наставити їх на істинний шлях, інформує Ukr.Media.

На Русі в період двовір’я дата була більш відома як день Трохима і Зосими. Були у неї й інші назви — Бджолина дев’ятина або Трохимові Вечорниці.

Історія житія святих

Страстотерпці Саватій і Трохим жили в період владарювання Марка Аврелія Проба, імператора Римського, і від його руки ж постраждали в часи гоніння християн. Після чергової мандрівки по довколишніх землях з проповіддю святі повернулися в Антіохію, де проходило велике язичницьке свято. Ідолопоклонники веселилися, пили алкоголь, приносили жертви своїм численним богам і творили безчинство. Праведники, будучи не в силах дивитися на те, що відбувається беззаконня, стали молитися за душі грішників і просити Всевишнього про дарування їм прощення, за що були схоплені і доставлені до двору градоначальника. Після допиту за наказом чиновника віруючих піддали тілесним тортурам. Саватій не зміг перенести мук і помер, Трохима ж відправили зі вартою в місто Сінад. Три доби йшов мученик по кам’янистій землі в кайданах і залізному взутті з цвяхами, зверненими всередину чобіт, але не зрікся від Всевишнього і продовжив славити ім’я його. Розлючений правитель Фрігії віддав наказ кинути єретика в темницю і залишити його без прожитку. Про це дізнався місцевий житель Дорімедонт і став потай відвідувати бранця. Коли воїни государя дізналися про це, негайно привели чоловіків на суд. Як покарання за непослух вони були кинуті на поживу диким звірам, але ті перетворилися в ласкавих тварин лише побачивши святих. У нестямі від люті чиновник вирішив змінити вид покарання, і двоє богоугодних були вбиті через усікновення глав.

  Селена Гомес удостоїлася звання "Людина року" за версією видання People

Зосима Кілікійський народився і жив у 4 столітті. Він не зумів примиритися з поглядами ідолопоклонників, тому пішов у пустелю, де оселився серед звірів. Одного разу Дометіан, правитель Кілікії того часу, відправився на полювання, де зіткнувся з відлюдником. Він був вражений здатності Зосіми спілкуватися з тваринами і вчинив допит затворнику, намагаючись дізнатися, хто він і з якої причини знаходиться на самоті. Відповідь кілікійця тільки розлютила князя. Дізнавшись, що старець вважає язичників особистими ворогами і шанує Христа як наставника свого, Дометіан піддав його тортурам. Відлюдника підвісили на стовпі вниз головою, прив’язавши до неї важкий камінь, і тіло стали рвати металевими гаками. Єретики тільки посміювалися над муками нещасного. Змолився страстотерпець, і Господь послав йому на допомогу дикого лева, який до останнього захищав бранця. Не бажаючи більше випробовувати чоловіка Отець Небесний забрав душу його на небеса.

Звичаї святкування народної дати на Русі

Період з 2 по 10 жовтня вважався “бджолиним” часом. Трохим і Зосима випадав на самий початок цього періоду, тому всі традиції дня пов’язані саме з бджільництвом. Селяни щосили готували вулики до холодів. До самих комах ставилися з повагою, оскільки їх дари — мед і віск, — вважалися продуктами важливими і необхідними в побуті. Самих бортників називали людьми, наближеними до Бога, оскільки бджоли їх не жалили. До них часто зверталися за порадою, кликали в будинок в якості знахарів.

Напередодні свята з самого ранку з’їдали ложку меду і запивали кухлем теплої води. Так наші предки “запасалися” здоров’ям на прийдешній зимовий сезон. Вдень господині пекли печиво і калачі, а до вечора кликали близьких за стіл.

З настанням темряви збиралися на вечірки, коли юнаки вибирали собі наречених, а самі дівчата приглядали женихів. Самотні ж залишалися вдома і ворожили на судженого, просячи святого Трохима допомогти в пошуках любові.

  Шоумен Сергій Притула розповів чи забороняє своїм дітям користуватися гаджетами