Вважалося, що саме в ці дні водойми покривалися першою кіркою льоду.

День Федота — церковна пам’ятна дата відзначається 20 листопада, коли згадується святий мученик Феодот. Серед народу його назвали Льодоставом, тому що в цей час лід продовжував покривати водойми. Ще його називали Корчемником, від слова корчма, що означало в старі часи заїжджий двір. Остання назва виникла через те, що праведник тримав готель і нікому не відмовляв у даху над головою, інформує Ukr.Media.

Історія свята

До наших часів дійшло не так багато відомостей про життя Федота. Родом він з Мілетіно, розташованому в Лідії (Мала Азія) в 3 столітті. Є відомості, що його життя було пов’язане з Анкірою, головним містом Галатійської провінції, розташованої в тій же Малій Азії. Ще в юності Федот вибрав метою свого життя служіння Богу і жодного разу про це не пошкодував. Він прославився широтою душі, надаючи нічліг незнайомим людям, ділячись останньою їжею з жебраками, будучи проповідником віри в Христа. Крім того, зцілював молитвами, зверненими до Бога, важко хворих людей, ховав кинуті на узбіччі тіла понівечених мучеників.

Відомий такий випадок, проходячи неподалік моря Федот побачив 7 понівечених тіл жінок, які він витягнув з води і поховав, з дотриманням звичаїв. Чутки швидко поширилися по всьому місту і досягли вух правителя, який сильно розгнівався, дізнавшись про це. Федот був доставлений до палацу, де йому винесли вирок, очищення через тортури. Мученик виніс всі тортури і не лише не зрікся Бога, а й вихваляв його і молився. Це ще більше розпалило правителя, який наказав відрубати праведнику голову, а тіло спалити. Після усікновення голови мученика, налетів сильний вітер і загасив полум’я багаття. Таким чином другу частину указу виконати стало неможливо Федота поховали за християнськими звичаями.

  11 липня — Кропив'яні заговини: історія, традиції та прикмети свята

Традиції та обряди

У цей день всі представниці жіночої статі прядуть шерсть і займаються тканням. Якщо жінці в це свято вдавалося багато зробити, то рукоділля в зимовий період обіцяло бути плідним. Це день, коли не слід займатися в’язанням. Свято очікувалося більшістю сільських жителів, тому що водойми продовжують покриватися льодом, і проїхати тепер можна не лише по дорогах, покритими непролазним брудом.

Перший час дітям не дозволялося підходити до кромки води, тому що лід занадто тонкий.

Рибалки могли виходити на лід, після того як він потовщувався і ставав більш надійним. Товщина льоду, який витримає вагу дорослої людини повинна бути не менше 5 см. Особливою міцністю відрізнявся прозорий лід, що виникає після морозів при відсутності вітру. Найбільш надійним він був там, де було дуже глибоко, в затоках і над вирами. А в місцях з швидкими течіями кірка льоду занадто тонка. У цих ділянках можна було ходити тільки після сильних морозів.

Прикмети

Прикмети цього дня майже всі мають відношення до погодних умов:

  • Ожеледь в цей день означала, що подібна погода буде тиждень.
  • Якщо сильний снігопад, то очікувався весняний розлив річок.
  • Якщо птахи неспокійні, то це до великого снігопаду.
  • Перший сніг на день Федота, означав великий урожай жита.
  • Коли сніг ліг щільно до стіни будівлі, хорошого врожаю чекати не слід, а коли є порожнечі, то очікується хороший урожай.
  • Якщо жінка чекає дитину в це свято звертається до Бога в молитвах, то дитя з’явиться на світ без проблем зі здоров’ям. У старі часи вважалося, що все про що думає жінка переходить на її дитину.
  • Якщо жінка, яка чекає дитину задумає перекусити на березі, то дитина з’явиться на світ неспокійною. А якщо довго спить вдень, то народить дитину, яка буде ледачою.
  • Якщо лід на річці піднімався і створював нагромадження, а на дорогах виникали горбки, то означало, що літній період принесе великі врожаї.
  • Діти, які народилися на Федота — будуть працьовиті.
  • Якщо віддалені предмети здаються близькими, то сонце довго не з’явиться.
  • Якщо випав сніг в цей день, то стане трохи тепліше.
  • Скупчення хмар з північного напрямку, буде мороз.
  • Півні розкричалися — до відлиги.
  Аліна Гросу поділилася фото зі своїм нареченим

Багато прикмет цього дня давно вже втратили актуальність, але є такі які діють донині.