21 листопада — день Архангела Михайла: історія та традиції свята. У цей день заборонено обманювати інших і намагатися заробити нечесним шляхом.

Щорічно 21 листопада православна церква відзначає дату вшанування святого архістратига Михайла і вищих небесних сил разом з ним — Михайлів день. Навіть ім’я його сформовано не випадково: “мі ка ель” з івриту дослівно перекладається питанням — “Хто як Бог?”, іншими словами, немає рівних Господу. Він як ватажок і чільний з усіх ангелів заслуговує найбільш пильної уваги, вивчення і поваги, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

У віруючих християн існує думка, що спочатку Бог власноруч створив саме нематеріальний світ, повний духовних тілес. Для встановлення порядку була створена певна система підпорядкування (від меншого до більшого):

  • третя ієрархія: ангели (найближчі до людей, покликані оберігати їх), архангели (несуть пророцтва та інформацію про релігію), початки (керують самими ангелами, бережуть цілі країни);
  • друга ієрархія: влада (допомагає боротися зі спокусами), сили (посилають чудеса на землю), панування (керують ангелами, несуть правителям розсудливість);
  • перша ієрархія: престоли (велять правосуддя), херуви (несучі мудрість), серафими (дарують любов).

Щоб упорядкувати створене, над усіма цими постами був представлений архангел Михайло, що захищає простих людей від спокус і організує злагоджену безперебійну роботу небесного війська.

Відома велика кількість створених ним чудес. Вважається, що саме він являвся Жанні Д’Арк і наставляв її на шлях істинний. Інший випадок оповідає про порятунок Російського Новгорода від навали в 1239 році Батийського війська — нібито, сам Батий уві сні або на яву побачив образ його, а коли увійшовши в місто побачив фреску, на якій був зображений Михайло, відмовився від задуманого і велів своїм воїнам повертатися назад. А в 6 столітті він допоміг позбутися від напасті чуми, з’явившись на горі Папі Римському Григорію під час молебні про позбавлення від хвороби. І це тільки деякі з описаних явищ.

  Джастін Тімберлейк та його дружина Джесіка Біл вдруге стали батьками

Дата святкування дня Михайла-архангела обрана не випадково. За старим стилем вона випадала на 8 листопада. Листопад вважався дев’ятим місяцем з дванадцяти, так як обчислення брало початок в березні, — як загальна кількість вище описаних чинів. А 8 — це час збору небесних сил на Головному Страшному суді.

Як відзначається свято

Михайлів день — свято суто сімейне, засноване на шануванні роду. Оскільки всі збиральні роботи завершені, засіки повні різних запасів, а значить є що накрити на стіл. Селяни збирали ситну багату вечерю, обов’язково з м’ясом, пивом, медовухою і випічкою. Завершувався такий прийом гучними танцями, співами.

Господині всіляко задобрюють дворового, родича будинкового, щоб він не покинув господарство; в деяких регіонах приносили в жертву півня. Вечерю для нього ставлять в хлів поруч зі худобою, примовляючи змови і молитви.

Мокрий грудкуватий сніг в це свято обіцяв жителям дощову весну; ясна сонячна погода говорила про близькі суворі морози; а якщо хтось ненароком почув звук дзвону — бути в будинку біді.