23 травня — Симонів день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна залишати свій гаманець порожнім, потрібно покласти в нього хоча б одну купюру, щоб гроші водилися.

Народно-християнське свято Симонів день відзначається 23 травня (10 травня за старим стилем) кожного року. За церковним календарем це день шанування апостола Симона Зілота, Кананіта, інформує Ukr.Media.

23 травня Мати Сира-Земля вшановується як “іменинниця”. Вважається, що в цей день Земля «відпочиває», тому її не можна орати, копати, боронити.

Святий Симон вважається покровителем всяких трав і помічником у пошуках скарбу. Тому день ідеально підходить для збору цілющих трав, коріння і пошуку скарбів.

Історія

Симон був зведеним братом Спасителя від першого шлюбу святого Йосипа. Жив у I столітті в Кані Галілейській. Був простим рибалкою і зелотом.

На третій день після повернення Спасителя в місті святкувалося весілля Симона. Під час торжества закінчилося вино. Це могло обернутися ганьбою для молодого подружжя і вважалося поганою ознакою. У цей момент відбулося перше диво Христове. Марія попросила сина допомогти молодим. З волі Ісуса вода в чанах перетворилася на гарне смачне вино. Побачивши це диво, Симон увірував у Господа всією душею. Він залишив молоду дружину і пішов з братом. Згодом Симон став не тільки його учнем, а й одним з дванадцяти апостолів.

Так як про життя святого більше залишилося усних переказів, ніж письмових, в його подальшій долі є деякі розбіжності. Симон відвідав Юдею, Мавританію, Єгипет і Лівію, де ніс слово Боже. Далі англійська, німецька та російська версії розходяться. Також достеменно невідомо, як саме помер апостол — на хресті або його розпиляли пилкою. Але немає ніяких сумнівів, що він прийняв мученицьку смерть.

Традиції та обряди

Головні традиції 23 травня — збір цілющих трав, пошук скарбів; не заведено працювати на землі.

День пам’яті святого Симона в народному календарі збігся з більш давнім святом — іменинами матінки сирої землі. Наші предки дивилися на землю з великим благоговінням — як на годувальницю всього людства. У день іменин до неї ставилися з максимальною повагою. Селяни не бралися ні за плуг, ні за борону, у жодному разі не вбивали в землю кілки і не копали ями, щоб не порушувати її спокій. А ось пройти по землі босими ногами дуже навіть віталося — говорили, що земля може поділитися своєю силою з людиною.

  Найкращі фільми про бункери та притулки – ТОП-5

Крім того, існувало повір’я, що апостол Симон надає заступництво шукачам скарбів. Тому на день Зілота відправлялися шукати скарби. Цим, втім, займалися переважно діти і молодь. Однак люди зазвичай не заохочували мисливців розжитися відразу за чужий рахунок: “Скарб добудеш, та додому не будеш!”; “На що скарб, коли в сім’ї лад?”; “Толк та лад, тут і скарб”. Словом, від добра добра не шукають.

23 травня вважався хорошим днем для збору лікарських рослин, у тому числі коріння. Щоб воно мало належну цілющу силу, збирати його потрібно було вміючи — в певний час, з виконанням різних обрядів. Зокрема, перед тим як йти за травами, людина повинна була ретельно вимитися і надіти чисту білизну. А деякі, особливо цінні трави, належало зривати навіть не чистими руками, а через хустки і рушники.

У народі говорили: “На Зілота збирай зілля біля болота”. Знавці копали молоде цілюще коріння, запасалися деревною корою, суцвіттями з різних дерев і чагарників. У кожній родині запасали із запасом випробувані і надійні засоби від різних недуг і немочей, здобуті в навколишніх луках і лісах. Інші збирали і “приворотне” зілля або зілля від мишей і іншої нечисті, що заводилася в селянських оселях.

На Симона звертали особливу увагу… на віники. Існувала прикмета: якщо свіжий віник, поставлений біля ліжечка дитини, швидко в’янув, то дитині загрожувала хвороба. У цьому випадку потрібно було терміново вживати профілактичних заходів. А віник, підвішений на одвірці, міг в цей день впасти на людину, яка прийшла в будинок з недобрими намірами.

Прикмети та приказки

  • На Симона Зілота земля-іменинниця: гріх орати.
  • Дощ йде довго — літній сезон буде непогожим.
  • Купчасті хмари весь день на небі і до вечора не зникають — найближчі дні будуть сонячними і теплими.
  • Птахи співають до ранку — до дощу.
  • Кріт викидає землю навколо нори більше звичайного — до дощу.
  • Якщо закріплений над вхідними дверима віник падає на людину, що увійшла — це означає, що вона прийшла з нехорошими думками.
  Всесвітній день радіо - 13 лютого