До цього дня приурочений збір горобини.

Петро і Павло Горобинники святкується у вересні 23-го числа щороку. За старим стилем 10 вересня. Свято об’єднало слов’янські вірування і шанування християнських святих. Перша частина назви присвячена єпископам Петру і Павлу, а друга — дозріванню цінної ягоди горобини. На цей день є чимало прикмет про те, якої чекати зими, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Християнська частина свята пов’язана з шануванням Петра і Павла, що жили в VIII-IX століттях в Нікеї, сьогодні турецьке місто Ізнік. На початку IX століття у Візантії правив імператор Лев V, який продовжив іконоборчу діяльність, що почалася при Леві III Ісаврі. Відомо, що єпископ Петро, пізніше зарахований до святих, захищав православні реліквії від іконоборців. За свою прихильність православній вірі він поніс страждання. Листи 816-823 рр. Феодора Студита, адресовані Петру трохи розповідають про його життя і діяльності. Про Павла Нікейського зустрічаються згадки тільки в грецькому пролозі XI століття, тому відомостей про його життя до наших днів дійшло мало.

Горобинники походить від назви ягоди. Плоди горобини для слов’ян були запорукою здоров’я, за їхніми віруваннями захищали від нечистої сили. Після поширення християнства на Русі дві назви свята з’єдналися, тепер день називається Петра і Павла Горобинники.

Традиції та обряди

Головною традицією Горобинника був збір горобини. Ягоду в’ялили, варили з неї морси, робили настоянки. Перші вересневі заморозки прибирали терпкість, надавали ягоді солодкість.

Не прийнято було збирати ягоди всі до однієї, трохи плодів залишали на дереві. Люди дбали про птахів, які взимку мають мало прожитку. Стародавні слов’яни вірили, що птахи — це душі померлих родичів, а горобина служила їм частуванням. Кисті горобини розвішували на вікні, відганяючи поганих духів. Поклавши на вході гілку горобини, люди вірили, що щастя оселиться в будинку.

  Олена-Крістіна Лебідь поділилася фотографіями свого вихідного дня

Прикмети

Прикмети були невіддільною частиною життя на Русі. Помічаючи закономірності, люди передбачали погоду і урожай. Одна з прикмет свідчить, що багатий урожай горобини в цей день, свідчить про морозну, затяжну зиму. Було заведено починати нові справи або подорож.