27 грудня — Філімонів день: історія, традиції та прикмети свята. 27 грудня православні шанують пам'ять мучеників Філімона, Аполлонія, Феотіха і Аріана.

За переказами, в цей день нечисть розгулювала особливо активно, і народ придумував різні способи протистояти їй, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Ці події відбувалися на території сучасного Єгипту в III столітті за часів правління римського імператора Діоклетіана. Влада тоді заохочувала язичництво, а на послідовників Христа влаштовували гоніння. Одного разу Аполлоній, приховуючи свої релігійні погляди, попросив Філімона позичити йому свій одяг, щоб поклонитися язичницьким богам. Той відмовився, зізнавшись, що сповідує християнство. Аполлоній дуже зрадів, знайшовши однодумця. Вони вирішили стати проповідниками і разом почали схиляти язичників до віри Христової, за що були заарештовані, піддані тортурам і в 286 році страчені.

Одним з мучителів невинних християн був Аріан, який страждав від поранення ока. Він вирішив перевірити, чи володіє християнський Бог чудодійною силою насправді. Аріан взяв прах з могили Філімона і зцілився. Це змусило його повірити в Ісуса, і разом з ним віру прийняли його охоронці. Серед них був і Феотіх. Рік по тому обох стратили за віровідступництво.

Трохи про традиції

В кінці грудня темрява спускалася на землю раніше, а йшла пізніше. Згідно з повір’ям, мешканці потойбічного світу ставали сміливішими, підбиралися до будинків і наводили страх на їх жителів. Для відлякування злих духів в хід йшли всі доступні засоби. Перш за все, потрібно було прибрати в хаті. Наші предки вірили, що нечисть, крім чистоти, боїться ще й води, тому намагалися частіше вмиватися, а перш ніж покинути будинок або взятися за роботу, окропляли себе водою, в яку додавали трішки святої.

Бісів виганяли і жаром від натопленої печі. Це тепло, згідно з переказами, допомагало пережити Водохресні морози, що насувалися. При виході з дому в темний час доби брали з собою вугіллячко і клали його в кишеню, щоб нечисть не наближалася. Дівиці взагалі намагалися не виходити на вулицю, а якщо покинути будинок було необхідно, вони для захисту одягали крім свого хреста ще й материнський. Всі неприємності, що відбувалися в цей день, списували на витівки нечистої сили.

  13 липня — Дванадцять апостолів: історія, традиції та прикмети свята

Народні прикмети

  • Філімонів день вказував, яка погода буде в лютому.
  • Студені морози обіцяли влітку спеку, снігові хуртовини — урожайний рік, мінлива погода — зимові відлиги.
  • Хмари, що пливли назустріч вітру, віщували хуртовини.
  • Якщо вранці 27 грудня виявляли іній, на наступний день чекали снігопадів.
  • Яскраві зірки в нічному небі пророкували похолодання.
  • Про майбутні морози попереджали гучним криком ворони, а гуси в очікуванні нього махали крилами і підтискали лапки.