3 вересня — Тадей Проповідник: історія, традиції та звичаї свята. Сьогодні не варто слухати чужих порад — вважається, що це погана прикмета.

3 вересня православні віруючі по всьому світу справляють пам’ять відразу декількох великих праведників — апостола Тадея проповідника, страстотерпиці Васси Алонської і синів її Феогнія, Агапія і Піста. Всі вони присвятили життя на благо служінню Всевишньому, несли слово Боже і не боялися зізнатися у віросповіданні навіть під страхом мученицької страти, інформує Ukr.Media.

Незважаючи на те, що свято християнське, відзначали його на Русі навіть в період двовір’я, тобто становлення православ’я і викорінення ідолопоклонництва. Правда, в народі воно було більше відоме як Льняниця, так як в цей період селяни починали прибирання льону з полів.

Історія житія святих

Тадей (інше ім’я — Аддаа, в перекладі з ассирійської “хвала”) народився в 1 столітті в невеликому місті Едессі на території Сирії. Про його дитинство і юнацтво достеменно нічого не відомо. Згідно з відомостями релігійних писань чоловік прийшов на свято в Єрусалим, де почув щиру проповідь Іоанна Хрестителя. Промови так надихнули праведника, що він прийняв хрещення в річці Йордан і забажав залишитися в Палестині. Побачивши Христа Тадей став його учнем, а потім був почесно обраний до числа 70 послідовників.

Після Христового Вознесіння віруючий став проповідувати в Месопотамії і Сирії. Одного разу він промовами благими вилікував від прокази царя Абгара Уккама, звернувши в свою віру самого правителя, жерців і народ його. Володар був настільки вражений даром святого, що обіцяв йому багатства і соціальні блага, але Тадей відрікся від запропонованого і попрямував в інші міста, продовжуючи викривати ідолопоклонників. Зупинившись у Віріті, місті у Фінікії, чоловік заснував храм і мирно помер, віддавши душу Всевишньому, а тіло залишивши на землі.

Мучениця Васса зі своїми дітьми жила в Македонській Едессі за часів кривавого правління Максиміана. Пануючий імператор повелів усім жителям регіону піднести жертву богам язичницьким на честь його дня народження. Багато віруючих були охоплені страхом і поступилися своїми принципами; Васса ж відмовилася схилятися ідолам. Її чоловік, Валеріан, одним з перших присягнув імператору. Тоді жінка забрала дітей і сказала їм, що личити батькові не слід, оскільки шлях його помилковий і грішний. Сини погодилися з матір’ю. Валеріан розсердився і доніс Максиміану про непослуху християн, і їх негайно доставили до двору. На очах у Васси Піста, Феогнія і Агапія стали мучити. Феогонія, старшого з них, підвісили залізними гаками; середньому, Агапію, живцем здирали шкіру з усіх частин тіла; молодшого ж стратили через усікновення голови. Мати не зронила ні звуку, безмовно запитуючи Всевишнього про порятунок душ.

  30 жовтня — День Осія Колесника: історія та прикмети свята

Саму жінку ув’язнили в темницю на 7 днів, після чого кинули в безодню морську. У цей момент до місця страти підплив корабель і святу підняли на борт. Не злякалася християнка і сама зійшла на берег до царя, показавши відсутність страху. За наказом правителя її забили палицями і відрубали голову. Останки праведниці були поховані небайдужими братами по вірі, і незабаром на місці її поховання спорудили храм на її честь.

Традиції та звичаї святкування народної дати

На Русі вважали, що на Тадея Проповідника активізується нечиста сила в полях. Вона не пускає малих дітей грати серед льону, доглядає за станом посівів і відганяє недоброзичливців. Ті, хто хоч раз стикався з нею, описують Льняницю як худу юну дівчину зі світлим пшеничним волоссям і яскравими блакитними очима, як небесні простори. Звуть її зазвичай Василиса. Порядному господареві діва завжди підкаже, коли прийде пора льон прибирати, а з поганим водитися не стане.

В цей же період робітники прибирали останні яблука, дбайливо знімаючи плоди, щоб не пошкодити їх. Збором займалися з раннього ранку, потім плоди обсушували від роси під імпровізованим навісом. Витирати їх було не можна, щоб не порушити природний наліт, що забезпечує тривале зберігання.