Існує заборона для цього дня – не можна їсти рибу.

День Іона і Фока щорічно святкується православною церквою на початку жовтня. У цей день прийнято шанувати пам’ять пророка Іона і священномученика Фоки Синопського. Свято має кілька найменувань, в народі його називають листопадною. Історія назви пов’язана з сильним поривчастим вітром, який притаманний осінній погоді, він буквально здирав листя з дерев, починалася пора листодера, інформує Ukr.Media.

Історія свята

За переказами Фока з Синопа з юності допомагав людям і чесно служив Богу. Він проповідував християнство, зцілював стражденних, виганяв нечисть і вже в більш зрілому віці став єпископом. У період правління імператора Траяна почалися гоніння на християн, пов’язано це з ненавистю до православ’я. Фока став першим ворогом імператора, за його розпорядженням священномученика змушували зректися віри, але він був непохитний у своєму рішенні. Згодом він переніс на собі страшні муки, результатом яких стала смерть.

Іон мав відношення до 12 пророків, малого кола. За легендою, Господь відправив його в Ніневію, з метою проповідування про покаяння, але пророк не послухався і відправився на кораблі в іншому напрямку. У ту годину на морі розігрався сильний шторм, Іон зрозумів, що це сталося через його непослуху, він визнав свою провину і викинувся з корабля у відкрите море, буря вщухла. За наказом Господа, кит поглинув Іона і лише через три доби викинув його на сушу. За свою непокору Іон знову був посланий в іспанське місто, для проповідування і дарування людям усвідомлення і каяття. Після виконання наказу Божого, місто проіснувало ще понад 200 років. Будучи ченцем Православної церкви і учнем А. Свірковського, Іон став засновником Іоно-Яшезерського монастиря. Кончина наздогнала великомученика в печері в кінці XVI століття, він знав про наближення смерті і тому вирішив її прийняти будучи відокремленим в печері.

  Співачка MamaRika таємно зіграла весілля з Сергієм Середою

Традиції та обряди

У миру Фоку шанують як рятівника потопаючих і хранителя від пожежі. Цьому святому прийнято молитися з самого ранку. На згадку про Іона в цей день заборонено вживати в їжу будь-який вид риби і морепродукти, пов’язано це з легендою про кита, у якого праведник знаходився в утробі. У свято закінчувався сезон збору врожаю, на столи ставили ріпу, поруч знаходилася сіль, цибуля і квас. У селах по кутах будинку встановлювали осикові кілки, це допомагало людям уберегти від нечистої сили свій будинок і худобу.

У свято Іона і Фоки не можна палити старий віник, лаятися на вітер, і стукати по землі. Всі важливі справи потрібно відкладати, через несприятливий період для починань.

Прикмети

  • Якщо береза зберегла листя після сильних поривів вітру, то довго не буде снігу.
  • Мала кількість шишок на сосні — чекайте зиму теплу.
  • Побачити рябчика в ялиновому бору — до початку листопада.
  • Багато павутини літає по двору — до теплої погоди восени.
  • Опале листя з осики лежать лицьовою частиною назовні — чекайте сильних морозів, зворотна сторона листа віщує теплу зиму.
  • Опала листя з черемхи і клена — до швидкої зими.
  • Великий запас зерна у мишей, призначений для сніжної та холодної зими.
  • У цей день часто йдуть дощі, якщо розіграється гроза, то снігу взимку буде мало, а погода буде теплою.
  • Повернення птахів на південь свідчить про швидкий сніг, часто він випадає вже до Покрови.
  • Видно червоніючий Захід, погода буде непогожою і підніметься сильний вітер.