9 жовтня – День Іоанна Богослова: історія, традиції та прикмети свята. Згідно з народними повір'ями, сьогодні не можна різати овочі ножем.

9 жовтня — це дата важливого свята Іоанна Богослова, на честь вшанування пам’яті апостола Іоанна, якого в народі вважають найулюбленішим учнем Ісуса Христа. Він був завжди поруч з сином Божим, свідчив про багато його чудесних діянь, Преображення, супроводжував на Хресній дорозі, інформує Ukr.Media.

Апостол і євангеліст

Іоанн Богослов і Яків були синами рибалки на ім’я Зеведей. Одного разу під час лову їх побачив Ісус і покликав за собою. Вони залишили ремесло батька і пішли за вчителем, увійшовши до числа 12 апостолів. Старший брат за подвижницьку працю був убитий в 44 роки. Іоанн, єдиний з 12 апостолів, помер своєю смертю. Коли це сталося, точно невідомо. Імовірно, він жив у 17-100 рр. н. е.

Іоанн пройшов важкий і тривалий місіонерський шлях, звертаючи язичників в християнство. За це був засуджений до смерті, але не помер, випивши чашу з отрутою. Тоді його вирішили зварити в киплячій олії, але і звідти він вийшов неушкодженим. Після невдалих спроб знищити святого фізично, його надовго посилають на острів Патмос, де він перебував разом з учнем Прохором.

Одного разу загримів грім, затряслася земля. Прохор злякався, а Іоанн велів записувати слова, які буде говорити. 2 дні і 6 годин учень записував те, що віщав Дух Божий устами апостола. Так виникло Євангеліє. Якось Іоанн знову почув Божий голос, звелів записати на папір почуте. В результаті з’явилося Одкровення (Апокаліпсис).

Після ув’язнення Іоанн повернувся в Ефес, де проповідував, оберігаючи віру і християн від єресі. Преставлення Апостола і Євангеліста Іоанна Богослова сталося чудесним чином. Учні підготували могилу у вигляді хреста. Святий ліг в неї, велівши засипати себе землею. Учні з плачем виконали волю апостола. Коли могилу розкопали, в ній нічого не виявили. Але щорічно із землі на місці поховання з’являється цілющий прах. На честь цього дива пам’ять апостола вшановується ще й навесні, 21 травня.

  У Грузії відбувся показ документального фільму «Перші 100 днів війни в Україні»

Традиції свята

Іоанн Богослов відноситься до дванадесятих свят і відзначається з особливою повагою. Всі йшли на церковну службу. Святому молилися, просячи захисту і допомоги, особливо перед далекою дорогою. Подорожні завжди зверталися до Богослова за допомогою, щоб уберіг від нечисті, що таїлася вздовж доріг і на перехрестях. А ще просили натхнення, адже святого вважали покровителем живописців. Цьому сприяла легенда про те, як одного разу Іоанн перетворив пастуха гусей в талановитого художника.

Головною традицією було передбачення погоди і характеру наступаючої зими. У цей день часто зривався сніг, і мало велике значення, коли і як він йшов. А ще звертали увагу на кількість листя на деревах: якщо вони вже були голі (особливо вишня), то готувалися до швидкого настання зими.

Прикмети

  • Після першого сніжка, що випав на Богослова, справжня зима настане після Михайлівських відлиг (кінець листопада).
  • Сніг випав, коли вишня скинула листя, — до швидкого настання зими.
  • Якщо пішов дощ зі снігом, значить в січні потрібно очікувати 3 великі відлиги.
  • Сонце і тепло 9 жовтня обіцяють прохолоду і дощ у червні.
  • Червоні хмари на заході віщують вітер, а якщо небо жовте або рожеве, буде хороша погода.
  • Негода збережеться, якщо температура повітря протягом дня не зміниться.
  • Народженим на Іоанна в житті випадає багато нещасть.