Традиція, за якою чоловікам слід знімати головні убори при вході в храм, сходить своїм корінням до часів становлення християнства.

Її основоположником став апостол Павло, який, увірувавши в Христа, переглянув взаємини між чоловіком і Богом. В Старому Завіті, затятим поборником якого Павло був до хрещення, представники сильної статі в знак наявності вищої влади молилися тільки з покритою головою, висловлюючи тим самим «покірність раба». Проте в новому Завіті людина з раба перетворилася в сина Божого, створеного за образом і подобою, інформує Ukr.Media.

Саме тому в першому посланні до Коритнян апостол Павло говорив: «Кожен чоловік, що молиться чи пророкує з головою покритою, осоромлює він свою голову… Отож, чоловік покривати голови не повинен».

Священники

Трохи інакше йде справа зі священнослужителями й монахами, вони зобов’язані бути присутніми на богослужінні або вести службу в головних уборах, які, як і весь їхній обладунок, мають символічне значення. Оскільки священнослужителі вважаються воїнами Христа, вінчають їх голови скуфія або камилавка, які символізують шоломи порятунку, а мітра уособлює собою терновий вінець Спасителя. Однак навіть вони в ключові моменти літургії в знак смирення оголюють голову.

Шапка як зброя

Альтернативна версія, свідчить про те, що в стародавні часи практично всі чоловіки були воїнами й для захисту обов’язково носили шоломи. Ці виконані з металу важкі головні убори в бою часто служили додатковим озброєнням, метнувши яке можна було покалічити супротивника. А оскільки в храм заборонено входити зі зброєю, то чоловікам, перш ніж проникнути всередину, необхідно було оголити голову.

Тільки в храмі?

Проте всім добре відомо, що чоловіки знімають головні убори не лише при відвідуванні храму, але і при вході в будинок. Це обумовлено тим, що раніше в кожній оселі обов’язково був так званий красний куток, де стояли ікони.

  Мусульмани всього світу сьогодні святкують Курбан-байрам

Зазвичай цей кут розташовувався так, щоб потрапивши у хату, людина у першу чергу звертала увагу на образи, що перебувають там. Тому треба було хреститися, чоловікам доводилося оголювати голову, оскільки в шапці цього робити було не можна. Поступово цей звичай увійшов у звичку і представники сильної статі стали знімати головні убори при візиті в будь-який громадський заклад.