Актуальні новини

Дні європейської спадщини у Львові: найцікавіші події

У найближчий вікенд, 10-12 вересня, у Львові відбудуться Дні європейської спадщини. Цьогорічна тема – «Місто для всіх». Організатори підготували 77 безкоштовних подій – театральні вистави, екскурсії, лекції, майстер-класи, сьогодні стартувала реєстрація.

Загальноєвропейська тема Днів європейської спадщини цього року – спадщина та інклюзія, але львівські організатори вирішили розширити тематику. Головна координаторка Анна-Марія Самсон пояснила, що багато уваги приділятимуть темі боротьби за рівні права, зокрема жінок, дітей, етнічних меншин.

@media (max-width: 640px) {
#mobileBrandingPlace1525588 {
padding-bottom: 56.21%;
z-index: 9;
}

.simple_marketplace_news_list #mobileBranding1525588{
margin: 0!important;
}
}

Екскурсії дозволяють залучити людей з обмеженими фізичними можливостями: будуть заходи із сурдо- або тифлоперекладом та для людей з ментальними порушеннями. Окрім того, для усіх туристів покажуть школу та бібліотеку для незрячих, будинок військових інвалідів, будівлю психіатричної лікарні. Розповідатимуть про людей, які попри свою інвалідність досягли успіху, – Івана Левинського, Миколи Бідняка чи Никифора Дровняка.

«Ми говоримо про інклюзію в ширшому контексті – соціальних, національних, етнічних груп, за віком, статтю, які були обмежені у певні періоди. Якщо говорити про об’єкти, то намагаємося або відкрити для огляду відому будівлю, або показати її з іншого ракурсу. Переосмислюємо відомі теми з точки зору інклюзії», – розповіла ZAXID.NET в.о. начальниці управління туризму Львівської міськради Галина Гриник.

ZAXID.NET подає вибірку подій Днів європейської спадщини, на які ще можна зареєструватися:

П’ятниця, 10 вересня:

  • Львів’яни. Співжиття, 10:00-11:30. Вул. Підвальна, 3.

Ольга Лідовська розповідатиме про співіснування в одному місті різних прошарків суспільства, відмінними за національністю, освітою та можливостями. Зокрема, як на початку XX століття єврейська громада спілкувалася зі своїми сусідами, як дбала про різних членів спільноти та яким чином змінювалась.

  • Зневажене право людини: радянські репресії проти вірян. 11:00-12:00.
  Дочка Кейт Міддлтон випадково проговорилася про вагітність своєї мами

Національний музей-меморіал «Тюрма на Лонцького». Завідувачка науково-освітнього відділу Ольга Зброжко розповідатиме про підпілля УГКЦ на основі досліджень документів архівів колишніх спецслужб.

  • Книга для всіх? 12:00-13:00, Львівська обласна універсальна наукова бібліотека (просп. Тараса Шевченка, 13)

Директор бібліотеки Іван Сварник та консультантка Центру європейської інформації Тетяна Грудень розповідатимуть про історію заборон на вільне книгописання. Про заборонених українських авторів у Галичині – Грушевського, Донцова, Крушельницького, Пачовського, Карманського, Антонича, Шкрумеляка, Ольжича, Косача, Маланюка, чиї книги знищували чи переносили у “спецфонди”.

  • Невидимі люди. 17:00-18:00. Лекція в Urban бібліотеці на вул. Устияновича, 4.

Наталія Зубик розповість про тих, хто у Львові просив милостиню – старців, безпритульних, волоцюг, «прочан», членів «дідівського цеху» і королів жебраків, львівських сьвірків, убогих та навіть негарні львівські панни. Дехто з них ставав легендарним. Хтось – як символ готелю «Жорж» чи Порохової вежі, з когось малювали лики святих. Вони весь час присутні в міському просторі й одночасно відсутні.

  • Дитинство під контролем КДБ. 18:00-19:00. Тюрма на Лонцького (вул. Степана Бандери, 1, вхід з вул. Карла Брюллова).

Історикиня, наукова співробітниця Ірина Єзерська-Вдовенко прочитає лекцію про методи КДБ, за допомогою яких агенти робили тиск на дисидентів, – загрожували безпеці рідних, сім’ї, їхнім освітнім та кар’єрним можливостям.

Субота, 11 вересня

  • Сміття у спадок. 11:00-14:00. пл. Ринок, 1, вхід в ратушу

«Найбільший фізичний спадок, який ми залишаємо для наступних поколінь, це відходи нашої життєдіяльності. Ми пропонуємо мандрівку історією Львова, під час якої ви дізнаєтеся, як в минулому місто розв’язувало проблему накопичення відходів. Річка Полтва привідкриє нам секрети своєї не зовсім “чистої” історії. Ми відвідаємо очисні споруди Львівводоканалу, побачимо як органічні відходи отримують нове життя завдяки їх переробленню на компостувальній станції ЛКП “Зелене місто”, станемо свідками перетворення міського сміттєзвалища на парк сімейного дозвілля, а ще, цілком можливо, візьмемо участь в закладанні першої цеглини на будівництві нового сміттєпереробного заводу», – запрошують організатори.

  Оля Полякова поділилася фотографіями з Парижу

  • Львів’янки в боротьбі. 13:00-15:00. пл. Ринок, 1, вхід в ратушу

Екскурсоводка Соломія Трильовська розповість про те, як усі політичні перипетії ХХ століття підштовхнули львів’янок на боротьбу з обставинами, стереотипами, життєвими негараздами. Вони відстоювали право опанувати професії, а навіть віддати життя за Батьківщину.

  • Львів сакральний: Під опікою Святого Лазаря, 14:30-15:30. вул. Миколи Коперника, 27.

При храмі Святого Лазаря здавна опікувались недужими та нужденними. Під час екскурсії релігієзнавець Тарас Гринчишин покаже малознаний широкому загалу архітектурний ансамбль, розповість про його сучасне призначення та про інші шпиталі Львова.

  • Artist talk “ательє нормально”, 15:00-17:00. Меморіальний музей тоталітарних режимів “Територія Терору”, барак 2 (просп. Чорновола, 45)

Спільнота «ательє нормально» об’єднує майстерню митців із/без синдрому Дауна з 2018 року. Стас Туріна і Катя Лібкінд презентують напрацювання ательє і методики роботи. Художник із синдромом Дауна Євген Голубенцев проведе авторську лекцію на тему подій Другої світової війни та її меморіалізації в радянській та незалежній Україні.

  • Львівське ґетто (1941-1943 рр.), 16:00-17:30. вул. Мулярська, 2а

Історик Володимир Зілінський покаже історичну дільницю, в якій віддавна у Львові проживали євреї, а в часи війни там створили гетто.

Неділя, 12 вересня:

  • Інклюзія і спорт: стереотипи минулого і поступ сьогодення. 12:00-13:30. ЛДУФК ім. Івана Боберського (вул. Тадеуша Костюшка, 11)

Застосувати спорту для фізичної реабілітації людей з інвалідністю представники країн колишнього СРСР повноцінно змогли лише після його розпаду. В Україні створені спеціальні центри та клуби, спортсмени беруть участь в Паралімпіадах. Змінюється соціальна інфраструктура міст і транспорту, а головне – у соціальному сприйнятті інклюзії. Однак і досі існує чимало стереотипів, які нам усім ще слід подолати. З цією тематикою знайомитиме завідувач кафедри олімпійської освіти Ярослав Тимчак.

  На Одещині знімають дитячий проєкт про рідкісних тварин дельти Дунаю

  • Бандурні оповідки, 13:00-14:00. Географічний факультет ЛНУ ім. І. Франка (вул. Дорошенка, 41)

Бандурист Владислав Завадовський розповість про незрячих мандрівних українських музикантів, які в найтяжчі часи зберігали національну ідентичність і передавали народну творчість. Познайомить з першими дослідженнями їхньої спадщини і творчості. Лекція буде у супроводі концерту.

  • Феномен Никифора Дровняка, 15:00-16:30. Історичний комплекс Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, корп. № 2 (вул. Михайла Драгоманова, 42)

Історик мистецтва, проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців прочитає лекцію про відомого народного художника-самоука з історичної Лемківщини Никифора Дровняка. Його мати не чула і не розмовляла. Хлопець також мав поганий слух, не міг виразно говорити, але мав величезний талант до малювання.

  • Людкевич поза віком, 15:00-16:30. Меморіальний музей Станіслава Людкевича (вул. Людкевича, 7).

Завідувачка фондами Мар’яна Зубеляк проведе лекцію-екскурсію віллою композитора.

«Інклюзивність – це також про виклики з якими стикається літня людина, про неможливість виконання звичних речей, або ж навпаки про ставлення завдань для внутрішньої мотивації. На лекції-екскурсії ви дізнаєтесь про останні роки життя видатного композитора і культурного діяча Станіслава Людкевича. У віці 82-х років він переїхав до своєї щойно збудованої вілли, на другому поверсі котрої він мешкав до 101-го року. Окрім вілли буде можливість оглянути улюблений сад композитора, до котрого ведуть низка “незручних” підйомів і сходів», – вказано в описі лекції.

Дні європейської спадщини проводять у Львові безперервно вже 11 рік. Детальна програма і посилання на реєстрацію тут. Усі події безкоштовні.

Залишити відповідь