У цей день влаштовувалися «капустяні вечірки» – до однієї з господинь додому приходили гості. Вони разом рубали капусту, з якої потім готували різноманітні страви.

Народне свято Федорини вечірки відзначається 24 вересня 2019 року (11 вересня — дата за старим стилем). Цією подією закінчувалося збирання врожаю (овочів) і починалася підготовка до зимового життя, інформує .

Свято присвячене преподобній Феодорі Олександрійській, що жила в V столітті. В один з днів у неї закохався місцевий багатий городянин і захотів зробити своєю коханкою, на що, будучи вірною дружиною, вона відмовилася. Підкупивши чаклункою, Феодорі було вселено про відсутність гріха, якщо це буде скоєно вночі. Пізніше, усвідомивши обман і гріх, вона почала мучити своє тіло. Знайома настоятелька храму, зглянувшись над нею, нагадала історію про М. Магдалину, і Феодора, не попередивши чоловіка, вирішила стати черницею. Розуміючи, що чоловік зможе її знайти в жіночій обителі, вирішила назватися Федором, одягнутися в чоловічий одяг і знайти притулок у чоловічому монастирі. Після смерті дружини чоловік був вражений її вчинком і став ченцем у тому ж монастирі.

Традиції та обряди

Свято має кілька назв, які рівні у використанні: «Федора — замочи хвости» — унаслідок рясних опадів і сльоти на дорогах, «Федора — обдери» — через обдирання на вітрі останніх колосків хліба, «Федорини вечірки» — через щовечірні 2-х тижневі посиденьки жінок, які збиралися з метою рубання капусти для закваски. Цей процес проходив з веселощами при гарному настрої, а на столах щодня були присутні страви з капусти.

На Федорини вечірки необхідно підійти до поля і поклонитися до землі озимому врожаю (хліба).

Поки жінки рубали капусту на вечірках, чоловіки варили пиво і під час обіду обов'язково поминали Феодору.

  «Океан Ельзи» оприлюднив новий кліп на пісню «Тримай»

Прикмети

  • Якщо озимі добре і дружно піднялися, значить, врожай буде багатим.
  • В цей день літо закінчується і осінь починається.
  • Федора починається — справи закінчуються. Почати нову справу — погана прикмета.