Свято прозване «вітряком», тому що за напрямком вітрів у цей день судять про майбутню погоду і врожайність.

Народне свято Лук'ян Вітряк відзначається 16 червня 2019 року (дата за старим стилем — 3 червня). Цього числа православна церква згадує святого мученика Лукілліана Бельгійського, інформує .

Свято прозване «вітряком», тому що за напрямком вітрів у цей день судять про майбутню погоду і врожайність.

Історія

Лук'ян жив у I столітті в Римі. До зустрічі з апостолом Петром він був язичником. Після смерті свого наставника Лук'ян відправився в Італію проповідувати Слово Боже. Там Папа Климент висвятив його на єпископа. Він заручився згодою святого Діонісія, члена ареопагу (вищого судилища в Афінах) і відправив Лукіана серед інших нести світло християнства на Захід.

Лук'ян знаходився в Бельгії, коли його наздогнав указ римського правителя Доміціана піддавати мукам і карі всіх, хто відмовляється здійснювати жертвопринесення. Доставлений на суд імператора, він сміливо сповідав віру в Ісуса Христа, за що його відшмагали батогом і обезголовили. В ту ж мить над тілом розлилося небесне світло. Лук'ян встав, узяв свою голову, дійшов до місця, обраного для поховання, і ліг там.

Традиції та обряди

У цей день люди спостерігають за вітром. Вони дивляться з якого боку світу він дме. Сприятливим вважається тільки південний вітер. Він обіцяє швидке зростання ярих культур. Північно-західний наганяє вогкість і винен у частих недугах. Східний вітер поганий тим, що розносить інфекцію. Північно-східний приносить затяжні дощі, які шкодять в цей час року житнім колоскам.

Ті, хто хоче знайти воду для колодязя або свердловини, але не знає, де є підземне джерело, у День Лук'яна Вітряка кладуть на землю в передбачуваному місці перевернуту сковороду і спостерігають. Якщо там є вода, на кухонному начинні збереться трохи вологи.

  Міжнародний день скейтбордингу святкують 21 червня

Прикмети

  • Ранковий туман по воді біжить — до ясного погожого дня.
  • Сови кричать, значить, скоро почнеться негода.
  • Якщо на сон хилить, кінь розбуркався, горобці або кури в пилюці купаються, пес по землі качається — все це разом і окремо говорить про швидкий дощ.
  • Гроза на Лук'яна Вітряка віщує поганий сінокіс.