Актуальні новини

В Артцентрі “Я Галерея” відкрилась виставка жіночого сучасного мистецтва “НАЇВНА”

Артцентр Павла Гудімова “Я Галерея”, Британсько-українське товариство та громадська організація «Культурний код» представляють виставку «НАЇВНА», яка пройде в рамках мистецького проєкту «Вона — художниця: актуальний наїв України та Британії» з 15 вересня по 15 жовтня.
У світі повсюдних обмежень мистецтво здається чи не єдиним простором свободи. Проте тут теж є свої правила й умовності: академічні, жанрові, стильові. А якщо зважити на те, що мистецтво — лише одна з частин життя, до внутрішніх його законів додаються і загальнолюдські виклики, що постали перед усією світовою спільнотою. Однією з важливих дискусій, породженою такими викликами, є тема чоловічого й жіночого. Соціальні ролі, громадянські права, свобода вибору та наслідки такої свободи — всі ці питання, попри законодавче врегулювання, досі стають приводом для етичних суперечок навіть у демократичних державах.
Маргіналізація жінок у мистецтві — тема, яка перебуває у фокусі західного світу понад пів століття і яка так само на слуху в Україні останні десятиліття. З ряду причин для жінки в Україні мистецтво рідко могло бути справою всього життя. Вишивання, розпис і прикрашання оселі хоч і були суто жіночими справами, але тільки після «основних обов’язків», як-от виховання дітей, приготування їжі та робота по господарству. В ХХІ столітті бути художницею в Україні — звісно, не означає кидати виклик суспільству, але незаперечним є факт: історія українського мистецтва, як і сучасний його простір, знає в рази менше жіночих імен, аніж чоловічих.
Чи можливо взагалі увійти в історію мистецтва, ігноруючи всі правила й обмеження? У 2020 році команда проєкту «Фестиваль наївного мистецтва» досліджувала традицію та сучасність української аматорської творчості, актуалізувавши малодосліджений культурний феномен. Наївні художники — це ті, хто у творчості свідомо вибрали бути повністю вільними від знань про академічні умовності. Минулорічний проєкт працював з мистецькою ієрархією, поставивши актуальний український наїв поруч із професійною творчістю. Цьогорічним завданням стало оприявнення внутрішніх конфліктів площини наївного мистецтва.
Проєкт «Вона — художниця: актуальний наїв України та Британії» — це дослідницька платформа, що відкриває жіночі імена в наївному мистецтві. Спільно з Британсько-українським товариством, команда проєкту відшукала дванадцять українських і три британських художниці-аматорки, чия творчість по-своєму протистоїть академічним і соціальним стереотипам. Наїв обох країн має різну історію, традицію та сучасність. Кожну з 15 учасниць проєкту об’єднує лише бажання бути вільною у своєму мистецтві, й кожна знаходить свій унікальний шлях до цієї мети.
До 15 жовтня в артцентрі будуть проходити лекції, дискусії, воркшопи та інші події, присвячені жінкам у наїві. Крім того, команда проєкту презентує видання «НАЇВНА», куди увійдуть історії та роботи художниць, дослідження про минуле й сьогодення жінок в українському та світовому мистецтві, будуть розкриті основні історико-соціальні та культурні чинники формування сучасного жіночого наїву в Україні та Британії, а також цікаві деталі про підготовку проєкту.

  Анастасія Івлєєва показала результат дієти — телеведуча зізналася, що сильно схудла і дуже цьому рада

Залишити відповідь