Актуальні новини

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео)

Її загадкова посмішка зачаровує.

Її загадкова посмішка зачаровує.

Одні бачать в ній божественну красу, інші – таємні знаки, треті – виклик нормам і суспільству. Але всі сходяться в одному – в ній є щось таємниче і привабливе.
У чому ж секрет Джоконди? Версій – незліченна безліч. Ось вам найпоширеніші та інтригуючі.

Цей загадковий шедевр спантеличував дослідників та істориків мистецтва протягом століть. Тепер італійські вчені додали ще один аспект інтриги, заявивши, що да Вінчі залишив на картині ряд дуже маленьких літер і цифр. При розгляді під мікроскопом, можна розгледіти букви LV в правому оці Мони Лізи.
А в лівому оці також є якісь символи, але не так помітні, як інші. Вони нагадують букви CE, або букву B.
На арці мосту на тлі картини є напис або «72», або «L2» або літера L, а число 2. Також на картині є число 149 і четверте затерте число після них.

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

Сьогодні ця картина розміром 77х53 см зберігається в Луврі за товстенним куленепробивним склом. Зображення, зроблене на дошці тополі, покрите сіткою кракелюрів. Воно пережило ряд не надто вдалих реставрацій і помітно потемніло за п'ять століть. Однак чим старше стає картина, тим більше людей притягує: Лувр щорічно відвідує 8-9 мільйонів чоловік.
Та й сам Леонардо не хотів розлучитися з Моною Лізою, і, можливо, це перший випадок в історії, коли автор не віддав замовникові роботу, незважаючи на те, що забрав гонорар. Перший володар картини — після автора — король Франції Франциск I теж був у захваті від портрета. Він купив його у да Вінчі за неймовірні на ті часи гроші — 4000 монет золотом і помістив у Фонтебло.
Наполеон теж був зачарований пані Лізою (так він називав Джоконду) і переніс її в свої покої палацу Тюїльрі. А італієць Вінченцо Перуджиа в 1911 році викрав шедевр з Лувру, відвіз на батьківщину і цілих два роки переховувався разом з нею, поки не був затриманий при спробі передати картину директору галереї Уффіці…Словом, у всі часи портрет флорентійської дами притягував, гіпнотизував, захоплював…
У чому ж секрет її привабливості?

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

Версія №1: класична
Перша згадка про Мони Лізи ми знаходимо у автора знаменитих «Життєписів» Джорджо Вазарі. З його праці ми дізнаємося, що взявся Леонардо виконати для Франческо дель Джокондо портрет Мони Лізи, дружини його, і, попрацювавши над ним чотири роки, залишив його недовершенним».
Письменник захоплений майстерністю художника, його вмінням показати «найдрібніші подробиці, які тільки може передати тонкість живопису», а головне, посмішкою, яка «дана настільки приємною, що здається, ніби бачиш швидше божественне, ніж людська істота». Секрет її чарівності історик мистецтва пояснює тим, що «під час писання портрета він (Леонардо) тримав людей, які грали на лірі або співали, і тут постійно були блазні, підтримували в ній веселість і удалявшие меланхолію, яку зазвичай повідомляє живопис виконуваних портретів». Безперечно: Леонардо – неперевершений майстер, і вінець його майстерності – цей божественний портрет. В образі його героїні є подвійність, властива самому життю: скромність пози поєднується зі сміливою посмішкою, яка стає своєрідним викликом суспільству, канонам, мистецтва…
Але чи дійсно перед нами дружина торговця шовком Франческо дель Джокондо, прізвище якого стала другим ім'ям цієї загадкової пані? Правда історія про музикантів, які створювали потрібний настрій нашої героїні? Скептики заперечують це, посилаючись на те, що Вазарі був 8-річним хлопчиком, коли помер Леонардо. Він не міг особисто знати художника або його модель, так що виклав лише інформацію, дану анонімним автором першої біографії Леонардо. Між тим у письменника і в інших життєписах зустрічаються спірні місця. Взяти хоча б історію зі зламаним носом Мікеланджело. Вазарі пише, що П'єтро Торриджани вдарив однокашника з-за завести до його таланту, а Бенвенуто Челліні пояснює травму його зарозумілістю і нахабством: копіюючи фрески Мазаччо, на уроці він висміював кожен образ, за що і отримав в ніс від Торриджани. На користь версії Челліні говорить складний характер Буонарроті, про якого ходили легенди.

Версія № 2: мати-китаянка
Ліза дель Джокондо (в дівоцтві Герардіні) дійсно існувала. Італійські археологи стверджують, що знайшли її могилу в монастирі Святої Урсули у Флоренції. Але вона на картині? Ряд дослідників стверджує, що Леонардо писав портрет з декількох моделей, адже, коли він відмовився віддати картину торговця тканинами Джокондо, вона залишалася незавершеною. Майстер все життя удосконалював свій твір, додаючи риси та інших натурниць – тим самим отримав колективний портрет ідеальної жінки своєї епохи.
Італійський вчений Анжело Паратико пішов далі. Він упевнений, що Мона Ліза – це мати Леонардо, яка насправді була …китаянкою. Дослідник провів 20 років на Сході, вивчаючи зв'язок місцевих традицій з італійської епохою Відродження, і виявив документи, які свідчать, що у батька Леонардо, нотаріуса П'єро був багатий клієнт, а у того була рабиня, яку він привіз з Китаю. Її звали Катерина – вона й стала матір'ю генія епохи Відродження. Саме тим, що в жилах Леонардо текла східна кров, дослідник пояснює знаменитий «почерк Леонардо» – здатність майстра писати справа наліво (таким чином зроблені записи в його щоденниках). Побачив дослідник і східні риси в особі моделі, і в пейзажі за її спиною. Паратико пропонує провести ексгумацію останків Леонардо і аналіз його ДНК, щоб підтвердити свою теорію.
Офіційна ж версія свідчить, що Леонардо був сином нотаріуса П'єро і «місцевої селянки» Катерини. Той не міг одружитися на безродний, а взяв в дружини дівчину із знатної сім'ї з приданим, але та виявилася безплідною. Катерина виховувала дитину перші кілька років його життя, а потім батько забрав сина в свій будинок. Про матері Леонардо майже нічого не відомо. Але, дійсно, існує думка, що художник, розлучена з матір'ю в ранньому дитинстві, все життя намагався відтворити образ і посмішку матері у своїх картинах. Таке припущення висловив Зигмунд Фрейд у книзі «Спогади дитинства. Леонардо да Вінчі» і воно здобуло багато прихильників серед істориків мистецтва.

  Facebook і Reuters підготували онлайн-інструкцію для захисту від фейків

Версія № 3: Мона Ліза – чоловік
Глядачі часто відзначають, що в образі Мони Лізи, незважаючи на всю ніжність і скромність, є якась мужність, і обличчя юної моделі, майже позбавлене брів і вій, – здається хлоп'ячим. Відомий дослідник Мони Лізи Сільвано Винченти вважає, що це неспроста. Він упевнений, що Леонардо позував …юнак в жіночій сукні. І це не хто інший, як Салаї – учень да Вінчі, написаний ним на картинах «Іван Хреститель» і «Ангел у плоті», де юнак наділений тією ж посмішкою, що й Мона Ліза. Такий висновок історик мистецтва, втім, зробив не тільки з-за зовнішньої схожості моделей, а після вивчення фотографій у високому дозволі, які дозволили розгледіти Винченти в очах моделі L і S – перші літери імен автора картини і зображеного на ній юнаки, на переконання фахівця.
 

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

"Іоанн Хреститель" Леонардо Да Вінчі (Лувр)

На користь цієї версії говорять і особливі відносини — на них натякав ще Вазарі — моделі і художника, що, можливо, пов'язували Леонардо і Салаї. Да Вінчі не був одружений і дітей не мав. У той же час існує документ-донос, де анонім звинувачує художника в содомії над якимось 17-річним юнаком Джакопо Салтарелли.
У Леонардо було кілька учнів, з деякими з них він був більш ніж близький, стверджує ряд дослідників. Про гомосексуальність Леонардо міркує і Фрейд, який підкріплює таку версію психіатричним аналізом біографії і щоденником генія Відродження. Нотатки да Вінчі щодо Салаї теж розглядаються як аргумент «за». Є навіть версія, що да Вінчі залишив портрет Салаї (так як картина згадується в заповіті учня майстра), а вже від нього картина потрапила до Франциску I.
До речі, той же Сільвано Винченти висунув і інше припущення: ніби на картині зображена якась жінка зі свити Людовика Сфорца, при дворі якого в Мілані Леонардо працював архітектором і інженером в 1482-1499. Така версія з'явилася після того, як Винченти побачив на звороті полотна цифри 149. Це, на думку дослідника, дата написання картини, тільки остання цифра стерлася. Традиційно вважається, що майстер почав писати Джоконду в 1503 році.
Втім, є й чимало інших кандидаток на звання Мони Лізи, які конкурують з Салаї: це Ізабелла Гуаланди, Джиневра Бенчи, Констанца д'авалос, розпусниця Катерина Сфорца, якась таємна коханка Лоренцо Медічі і навіть годувальниця Леонардо.
 

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

Версія № 4: Джоконда – це Леонардо
Ще одна несподівана теорія, на яку натякав ще Фрейд, знайшла підтвердження в дослідженнях американки Ліліан Шварц. Мона Ліза – це автопортрет, впевнена Ліліан. Художник і консультант по графіку Школи візуальних мистецтв в Нью-Йорку в 1980-х роках зіставила знаменитий «Туринський автопортрет» вже зовсім немолодий художника і портрет Мони Лізи і виявила, що пропорції осіб (форма голови, відстань між очима, висота лоба) однакові.
А в 2009-му Ліліан на пару з істориком-аматором Лінн Пикнетт піднесла громадськості ще одну неймовірну сенсацію: вона стверджує, що Туринська плащаниця — не що інше, як відбиток особи Леонардо, зроблений за допомогою сульфату срібла за принципом камери-обскура.
Проте не багато підтримали Ліліан в її дослідженнях — ці теорії не в числі найбільш популярних, на відміну від такого припущення.

  «Велику реставрацію» в Олеському замку почнуть із монастиря капуцинів

Версія №5: шедевр з синдромом Дауна
Джоконда страждала хворобою Дауна – до такого висновку в 1970-х роках прийшов англійський фотограф Лео Валу після того, як придумав метод, що дозволяє «повернути» Мону Лізу в профіль.
У той же час датський лікар Фін Беккер-Христиансон поставив Джоконді свій діагноз: вроджений параліч особи. Асиметрична усмішка, на його думку, свідчить про відхилення в психіці аж до ідіотії.
У 1991-му французький скульптор Ален Рош вирішив втілити Мону Лізу в мармурі, у нього нічого не вийшло. Виявилося, що з фізіологічної точки зору всі моделі неправильно: і обличчя, і руки, і плечі. Тоді скульптор звернувся до фізіологу, професор Анрі Греппо, а той залучив спеціаліста з мікрохірургії рук Жан-Жак Конте. Разом вони прийшли до висновку, що права рука загадкової жінки не спирається на ліву, бо, можливо, коротше і могла бути піддана судом. Висновок: права половина тіла моделі паралізована, а, значить, таємнича посмішка – теж лише судома.
Повну «медкарту» Джоконди зібрав гінеколог Хуліо Крус і Эрмида у своїй книзі «Погляд на Джоконду очима лікаря». В результаті вийшла настільки страшна картина, що незрозуміло, як ця жінка взагалі жила. За версіями різних дослідників, вона страждала від алопеція (випадіння волосся), високого рівня холестерину в крові, оголення шийки зубів, їх розхитування і випадання і навіть алкоголізму. У неї була хвороба Паркінсона, ліпома (доброякісна жирова пухлина на правій руці), косоокість, катаракта і гетерохромія райдужки (різний колір очей) і астма.
Втім, хто сказав, що Леонардо був анатомічно точний – раптом секрет геніальності як раз в цій диспропорції?

Версія № 6: дитя під серцем
Є і ще одна полярна «медична» версія — вагітність. Американський гінеколог Кеннет Д. Кіл впевнений, що Мона Ліза схрестила руки на животі рефлекторно намагаючись вберегти свого поки не народженого немовляти. Вірогідність велика, адже у Лізи Герардіні було п'ятеро дітей (первістка, до речі, назвали П'єро). Натяк на правомірність цієї версії можна відшукати в назву портрета: Ritratto di Monna Lisa del Giocondo (італ.) — «Портрет пані Лізи Джокондо». Monna — це скорочення від ma donna — Мадонна, матір Божа ( хоча також означає і «моя пані», леді). Мистецтвознавці часто пояснюють геніальність картини як раз тим, що на ньому зображена земна жінка в образі Богоматері.

Версія №7: іконографічна
Однак теорія про те, що Мона Ліза — це ікона, де місце Божої матері зайняла земна жінка, популярна і сама по собі. В тому і полягає геніальність твору і тому воно стало символом початку нової ери в мистецтві. Раніше мистецтво служило церкви, влади і знаті. Леонардо доводить, що художник стоїть вище всього цього, що цінніше всього творчий задум майстра. А великий задум полягає в тому, щоб показати двоїстість світу, і засобом для цього служить образ Мони Лізи, в якій поєднується божественна і земна краса.

Версія № 8: Леонардо — творець 3D
Поєднання це досягнуто за допомогою особливої техніки, винайденої Леонардо – сфумато (з італ. – «зникає, як дим»). Саме цей мальовничий прийом, коли фарби наносяться шар за шаром, і дозволив Леонардо створити повітряну перспективу в картині. Цих шарів художник завдав безліч, і кожен був майже прозорим. Завдяки цьому прийому світло по-різному відбивається і розсіюється по полотну — в залежності від кута зору і кута падіння світла. Тому і вираз обличчя моделі постійно змінюється.
Мона Ліза — це перша 3D картина в історії, приходять до висновку дослідники. Ще один технічний прорив генія, який передбачав і намагався втілити в життя безліч винаходів, втілених століття (літальний апарат, танк, водолазний костюм і т. д.). Про це свідчить і версія портрета, що зберігається в мадридському музеї Прадо, написана то самим да Вінчі, то його учнем. Вона зображує ту ж модель – ракурс зрушать на 69 див. Таким чином, вважають фахівці, йшов пошук потрібної точки зображення, яка і дасть ефект 3D.

  Від моновистави до кабаре

Версія №9: таємні знаки
Таємні знаки – улюблена тема дослідників Мони Лізи. Леонардо не просто художник, він — інженер, винахідник, учений, письменник, і напевно зашифрував у своєму кращому мальовничому творінні якісь вселенські секрети. Найсміливіша і неймовірна версія прозвучала у книзі, а потім і фільм «Код да Вінчі». Це, звичайно, художній роман. Тим не менше, дослідники постійно будують не менш фантастичні припущення, базуючись на певних символах, знайдених на картині.
Багато припущень пов'язано з тим, що під зображенням Мони Лізи приховано ще одне. Наприклад, фігура ангела, або перо в руках моделі. Є й цікава версія Валерія Чудінова, який виявив у Моні Лізі слова Яру Мара — ім'я російської язичницької богині.

Версія № 10: обрізаний пейзаж
Чимало версій пов'язано і пейзаж, на тлі якого зображено Мона Ліза. Дослідник Ігор Ладів виявив у ньому циклічність: здається, варто провести кілька ліній, щоб з'єднати краї пейзажу. Не вистачає буквально кількох сантиметрів, щоб все зійшлося. Але ж на версії картини з музею Прадо є колони, які судячи з усього були і в оригіналі. Ніхто не знає, хто обрізав картину. Якщо їх повернути, то зображення складається в циклічний пейзаж, який символізує те, що людське життя (у глобальному сенсі) заколдованна також як все в природі…
Здається, версій розгадки таємниці Мони Лізи стільки ж, скільки людей, які намагаються досліджувати шедевр. Місце знайшлося всьому: від захоплення неземною красою — до визнання повної патології. Кожен знаходить в Джоконді щось своє і, бути може, саме в цьому проявилася багатовимірність і смислова багатошаровість полотна, яке дає кожному можливість включити свою фантазію. А між тим таємниця Мони Лізи так і залишається надбанням цієї загадкової леді, з легкою посмішкою на вустах…
 

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

Сьогодні експерти стверджують, що невловима напівусмішка Джоконди – це навмисно створений ефект, який Леонардо да Вінчі використовував не раз. Ця версія виникла після того, як нещодавно була виявлена рання робота «La Bella Principessa» («Прекрасна принцеса»), в якій художник використовує подібну оптичну ілюзію.
Загадка посмішки Мони Лізи полягає в тому, що вона помітна лише тоді, коли глядач дивиться вище рота жінки на портреті, але варто перевести погляд на саму посмішку – вона зникає. Вчені пояснюють це оптичною ілюзією, яка створюється шляхом складного поєднання кольорів і відтінків. Цьому сприяють особливості периферійного зору людини.
Ефект вислизає посмішки да Вінчі створив завдяки використанню так званої техніки «сфумато» («незрозумілий», «невизначений») – розмиті обриси і спеціально накладені тіні навколо губ та очей візуально змінюються в залежності від того, під яким кутом людина дивиться на картину. Тому посмішка то з'являється, то зникає.
Довгий час учені сперечалися про те, чи був цей ефект створений усвідомлено і навмисно. Виявлений у 2009 р. портрет «La Bella Principessa» дозволяє довести, що да Вінчі відпрацьовував цю техніку задовго до створення «Джоконди». На обличчі дівчини – та ж ледве помітна напівусмішка, як у Мони Лізи.

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

Порівнюючи дві картини, вчені прийшли до висновку, що да Вінчі також застосував там ефект периферійного зору: форма губ візуально змінюється в залежності від кута зору. Якщо дивитися прямо на губи – посмішка не помітна, але варто перевести погляд вище – куточки рота немов піднімаються вгору, і посмішка знову з'являється.

Всі секрети Мони Лізи (фото, відео).

Професор психології і експерт в області візуального сприйняття Алессандро Соранцо (Великобританія) пише: «Посмішка зникає, як тільки глядач намагається зловити її». Під його керівництвом вчені провели ряд експериментів.

Щоб продемонструвати оптичну ілюзію в дії, добровольцям пропонували подивитися з різної відстані на полотна да Вінчі і для порівняння – на картину його сучасника Поллайоло «Портрет дівчини». Посмішка була помітна лише на картинах да Вінчі, в залежності від певного кута зору. При розмиття зображень спостерігався такий же ефект. Професор Соранцо не сумнівається в тому, що це – навмисно створена да Вінчі оптична ілюзія, і цю техніку він розробляв протягом декількох років.
 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Підпишіться на новини «UkrMedia» в або .

Залишити відповідь