Культура

У Львові вперше за 80 років показали батальну картину «Бій під Крутами»

У Львівській національній науковій бібліотеці ім. В. Стефаника відреставрували і вперше показали баталії «Бій під Крутами». Картина упродовж 80 років лежала у сувої.

Живописну картину «Бій під Крутами» у 1936 році намалював маловідомий нині художник Олександр Климко. Цю роботу він передав музею НТШ, а сам емігрував перед війною за океан.

«З вибухом Другої світової війни музей був розформований, фонди музею потрапили до різних організацій. І останні згадки про картину в літературі, за словами Володимира Бойка, походять з 1948 року», ‒ розповідає наукова співробітниця бібліотеки Лариса Купчинська.

Далі полотно із зображенням баталій під Крутами потрапило у «спецфонд», тобто у перелік ворожих для радянської влади елементів. Про існування картини знали тільки працівники бібліотеки.

«Знали наші, але вона не була введена в науковий обіг. Вона була в стані такому руйнівному, її не можна було розгортати. І ми прийняли рішення її реставрувати», ‒ пояснює генеральний директор Львівської бібліотеки ім. В. Стефаника Василь Ферштей.

За відновлення взявся реставратор Андрій Лінинський. Каже, твір треба було рятувати негайно.

«Картина була в жахливому стані. Дослівно: аварійний стан. Вона лежала 80 років скручена у сувій. Була пересушена, скручена непрофесійно, не на якусь основу. І полотно було настільки сухе, що воно потріскало», ‒ переконує художник-реставратор Андрій Лінинський.

Її законсервували і почали процес реставрації. Зараз роботи над нею продовжать. А наразі полотно буде доступне для огляду у читальному залі бібліотеки імені Василя Стефаника.

  Катрін Деньов озвучила аудіокнигу української поетеси Любові Якимчук

Залишити відповідь