Культура

ВРУ дозволила компенсовувати витрати на зйомки фільмів в Україні лише іноземним кіновиробникам

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон, який передбачає повернення частини кваліфікованих витрат іноземним кіновиробникам під час створення фільмів в Україні. Відповідні зміни до закону «Про державну підтримку кінематографії в Україні» підтримали 252 народних депутати на засіданні Верховної Ради у п’ятницю, 20 вересня.

Документ стосується повернення через державну підтримку частини коштів, що витрачають іноземці під час виробництва фільмів на території України. Крім того, закон передбачає надання державної підтримки у формі rebates тільки іноземним виробникам, що, на думку його авторів, «допоможе залучити інвестиції та міжнародний досвід у національне кіновиробництво».

Зазначимо, що у чинній редакції закону про державну підтримку таке повернення частини витрат передбачено і для українських, і для іноземних суб’єктів кінематографії. Однак закон фактично не працював, оскільки для цього необхідно було прийняти зміни до Бюджетного і Податкового кодексів.

Обсяг фактично здійснених кваліфікованих витрат на фільм, який компенсуватимуть, депутати збільшили з 16,6% до 25%.

Крім того, іноземний суб’єкт кінематографії зможе претендувати на повернення 5% загального обсягу витрат на виробництво, якщо в сюжеті фільму «мінімум чотири культурні критерії культурного тексту будуть виключно українськими» (культура, історія, міфологія, релігія, архітектура).

Умовою отримання 5% буде також фігурування у сценах фільму книг українських авторів не менше ніж у 5% від загальної тривалості картини, або якщо фільм заснований на українському літературному творі чи на темі збройної агресії держави-агресора проти України.

При цьому в сюжеті фільму безпосередньо або опосередковано має бути надано оцінку діям держави-агресора, яка відповідає оцінці, закріпленій в українському законодавстві, зокрема визнання того, що ця держава скоює злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території, порушує норми міжнародного права.

  В Україні з'являться державні центри з вивчення української мови

Загальні суми кваліфікованих витрат прив’язують до прожиткового мінімуму, а не до мінімальної зарплати, як це передбачено нині.

Під кваліфікованими витратами маються на увазі витрати на зарплату співробітникам, членам знімальних груп, зокрема гонорари, придбання товарів і послуг, оренду майна та інші витрати на виробництво фільму в Україні. При цьому всі витрати повинні виплачуватися особі, яка не перебуває на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

«Ми пропонуємо 25%, плюс 5% – за використання українських творів і сюжетних ліній в Україні. Ці проекти можуть знімати тільки із залученням українських продюсерів і, крім того, сприятимуть створенню спільних із українцями серіалів і фільмів», – пояснював суть закону депутат з фракції «Слуга народу», один з його співавторів, під час розгляду його в першому читанні, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».

Він також додав: «У передмісті Вільнюса місцеві жителі беруть участь у зйомках серіалу, події якого відбуваються в Україні. Це серіал для американського каналу HBO “Чорнобиль”. У Дубровнику розташовується королівська гавань – це серіал “Гра престолів”, майже всі сезони якого знімали у Хорватії. “Джеймс Бонд” любить Чехію, а “Термінатор” – Будапешт. Усі ці, а також сотні інших проектів, знімали у наших сусідів».

За його словами, завдяки таким проектам у бюджети вищезазначених країн надійшли «десятки мільйонів доларів», з’явилися нові робочі місця, було відремонтовано кіностудії, побудовано нові, з’явилася висока експертиза місцевих фахівців, а також стали можливими додаткові надходження від туризму.

Залишити відповідь