Культура

ВРУ дозволила компенсовувати витрати на зйомки фільмів в Україні лише іноземним кіновиробникам

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому закон, який передбачає повернення частини кваліфікованих витрат іноземним кіновиробникам під час створення фільмів в Україні. Відповідні зміни до закону «Про державну підтримку кінематографії в Україні» підтримали 252 народних депутати на засіданні Верховної Ради у п’ятницю, 20 вересня.

Документ стосується повернення через державну підтримку частини коштів, що витрачають іноземці під час виробництва фільмів на території України. Крім того, закон передбачає надання державної підтримки у формі rebates тільки іноземним виробникам, що, на думку його авторів, «допоможе залучити інвестиції та міжнародний досвід у національне кіновиробництво».

Зазначимо, що у чинній редакції закону про державну підтримку таке повернення частини витрат передбачено і для українських, і для іноземних суб’єктів кінематографії. Однак закон фактично не працював, оскільки для цього необхідно було прийняти зміни до Бюджетного і Податкового кодексів.

Обсяг фактично здійснених кваліфікованих витрат на фільм, який компенсуватимуть, депутати збільшили з 16,6% до 25%.

Крім того, іноземний суб’єкт кінематографії зможе претендувати на повернення 5% загального обсягу витрат на виробництво, якщо в сюжеті фільму «мінімум чотири культурні критерії культурного тексту будуть виключно українськими» (культура, історія, міфологія, релігія, архітектура).

Умовою отримання 5% буде також фігурування у сценах фільму книг українських авторів не менше ніж у 5% від загальної тривалості картини, або якщо фільм заснований на українському літературному творі чи на темі збройної агресії держави-агресора проти України.

При цьому в сюжеті фільму безпосередньо або опосередковано має бути надано оцінку діям держави-агресора, яка відповідає оцінці, закріпленій в українському законодавстві, зокрема визнання того, що ця держава скоює злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території, порушує норми міжнародного права.

  Віндобонський апокриф

Загальні суми кваліфікованих витрат прив’язують до прожиткового мінімуму, а не до мінімальної зарплати, як це передбачено нині.

Під кваліфікованими витратами маються на увазі витрати на зарплату співробітникам, членам знімальних груп, зокрема гонорари, придбання товарів і послуг, оренду майна та інші витрати на виробництво фільму в Україні. При цьому всі витрати повинні виплачуватися особі, яка не перебуває на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

«Ми пропонуємо 25%, плюс 5% – за використання українських творів і сюжетних ліній в Україні. Ці проекти можуть знімати тільки із залученням українських продюсерів і, крім того, сприятимуть створенню спільних із українцями серіалів і фільмів», – пояснював суть закону депутат з фракції «Слуга народу», один з його співавторів, під час розгляду його в першому читанні, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».

Він також додав: «У передмісті Вільнюса місцеві жителі беруть участь у зйомках серіалу, події якого відбуваються в Україні. Це серіал для американського каналу HBO “Чорнобиль”. У Дубровнику розташовується королівська гавань – це серіал “Гра престолів”, майже всі сезони якого знімали у Хорватії. “Джеймс Бонд” любить Чехію, а “Термінатор” – Будапешт. Усі ці, а також сотні інших проектів, знімали у наших сусідів».

За його словами, завдяки таким проектам у бюджети вищезазначених країн надійшли «десятки мільйонів доларів», з’явилися нові робочі місця, було відремонтовано кіностудії, побудовано нові, з’явилася висока експертиза місцевих фахівців, а також стали можливими додаткові надходження від туризму.

Залишити відповідь