30 травня — Євдокія Свистунка: історія, традиції та прикмети свята. У це свято намагалися запам'ятати сни, тому що вони вважаються віщими.

Євдокія Свистунка — народне свято, яке відзначають щорічно 30 травня. Православні в цей день надають повагу пам’яті святої Єфросинії Московської, в інокинях Євдокії. 30 травня зазвичай дмуть сильні вітри, тому цей день назвали «Свистуном», а свято — Свистунка, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У 1353 році народилася Євдокія. Вона була дочкою князя Дмитра Костянтиновича і його дружини Анни. У 1367 році, коли Євдокії було 13 років вона вийшла заміж за п’ятнадцятирічного князя Дмитра Донського.

Подружжя прожило у шлюбі 22 роки. У 1389 році Дмитро Донський помер. Євдокія залишилася одна виховувати 12 дітей і правити державою Московською. З дня смерті чоловіка і до останніх днів свого життя княгиня будувала храми і монастирі.

За 12 місяців до смерті вона побачила архангела Михаїла, який розповів їй про швидку кончину. Євдокія прийняла рішення відмовитися від престолу і прийняти підстриг. Так княгиня Євдокія стала преподобною Єфросинією. Вона провела свої останні дні у Вознесенському монастирі. По дорозі туди, до її одягу доторкнулося 30 хворих людей. Після цього всі вони зцілилися. Померла княгиня в 1407 році, 7 липня. Останки Єфросинії знаходяться в Архангельському соборі.

Традиції та обряди

На Євдокію Свистунку люди приділяють увагу городу або роботі в саду. Свята протегує садово-городнім роботам. У цей день селяни починали підгортати картоплю, висаджувати розсаду.

У це свято просять про гарний врожай у Адріана або Ондрона — небесного сторожа дощу і моляться преподобній Єфросинії. Якщо дощів довго немає і урожай згорає на сонці, люди просять Адріана «напоїти землю». Для такого прохання є спеціальний обряд. Просити дощ повинен чоловік старший 33 років. Він бере гілку осики і йде на простору місцевість, наприклад, поле. Кланяється в чотири сторони. Стружить гілку, наговорюючи спеціальні слова. Потім встромляє її в землю.

  Відомий літературознавець звинуватив головного редактора «Всесвіту» у плагіаті

Є й інший варіант обряду. Молода людина виходить в поле з осиковими гілками, поклоняється. Читає коротку молитву Єфросинії, розкидаючи гілки по полю.

Можна зовсім просто: ставали спиною до вітру і читали змову. Після цього не обертаючись йшли.

За традицією в день святої Єфросинії категорично заборонялося зрізати латаття на водоймах, яке цвіло. Саме в цей день в них перетворювалися вдень русалки. Якщо зрізати латаття, сестри загиблої русалки відчують її кров. Русалки за смерть сестри заберуть людину за собою на дно.

Прикмети

У свято Євдокії Свистунки можна зрозуміти яким буде літо. Якщо день 30 травня видався жаркий, то і літо буде спекотне. Холоди 30 травня віщують прохолодний літній сезон.

Селяни уважно спостерігали в це свято за природою:

  • Якщо в день Євдокії йде дощ, то влітку буде часто йти град.
  • Якщо ранок холодний, дме сильний вітер, а небо похмуре — все літо будуть лити дощі.
  • Небо 30 травня чисте, блакитне — влітку часті грози.
  • Якщо свині риють п’ятаком воду — до дощового літа.
  • 30 травня новий Місяць — літо прохолодне.

Сон, який приснився з 29 на 30 травня збудеться протягом місяця. Якщо лягти спати вдень 30 числа і побачити сон — він збудеться, але через тривалий час.

Є прикмети, пов’язані з посівом культур в цей день:

  • Квітуча калина 30 травня — пора висаджувати гарбуз, огірки.
  • Кує зозуля — потрібно сіяти льон.

Люди, що народилися 30 травня за народною прикметою, можуть заклинати дощ. Викликати його або навпаки просити зупинитися.

Для рибалок теж є прикмета в свято Євдокії: якщо цвітуть яблуня, бузок і горобина, то клювання буде хорошим.

  50 днів до Євробачення: Kalush Orchestra розповів про підготовку