В цей день було заведено молитися про міцний сон, відганяти від хати нечисту силу.

День Авакума — народно-церковне свято. Воно відзначається щорічно 15 грудня. Наші предки в цей день спостерігали за погодою і проводили захисні ритуали, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Єврейське ім’я Авакум або Абакум означає “Божа любов” або “борець”. Православна церква вшановує в цей день пам’ять одного з 12 старозавітних пророків, Авакума з Симеонового коліна.

Точних відомостей про земне життя святого Авакума немає. За переказами, старозавітний пророк народився в селі Бетзохар. Досягнувши повноліття, він став боротися з беззаконням, безвір’ям і ідолопоклонництвом. За чесноту і віру Господь нагородив його пророчим даром.

З волі Бога він передбачив євреям руйнування храму, розграбування Єрусалиму варварами-халдеями і довге життя в полоні.

Святий не міг зрозуміти задум Господа. У молитвах він просив помилувати євреїв. Змилостивився Бог над щирими проханнями пророка і відкрив йому свій істинний задум про порятунок єврейського народу. Тільки справжня віра звільнить їх від вавилонських загарбників. А халдеїв чекатиме жахлива загибель.

Коли вавилонське військо наблизилося до міста, Авакум з Божої волі покинув Єрусалим. Багато років він жив добровільним вигнанцем в Аравії.

Пророк повернувся на рідну землю, коли халдеї покинули місто і повели з собою бранців. Він став простим землеробом, жив у молитвах і чеснотах. Він допомагав людям відновлювати місто.

Відомо диво, описуване в житії пророка. Одного разу він ніс обід польовим працівникам, але ангел Господній переніс його в левову яму Вавилона до полоненого пророка Данила. Авакум нагодував його. Потім ангел повернув його на поле. Так Святий зрозумів божий задум щодо звільнення євреїв з вавилонського полону. Але до їх звільнення він не дожив.

  День Варнави 24 червня: історія, традиції та прикмети свята

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Мощі святого старця були виявлені візантійцями і відправлені до Константинополя.

У єврейську Біблію входить книга пророка Авакума, восьма з 12 великих пророцтв. У ній описані його одкровення від Господа і хвала Божої мудрості і провидіння. У книзі він передбачав прихід на землю Спасителя і поширення віри по всій Землі.

Традиції та обряди

У цей день віруючі моляться святому пророку, просять захисту, зміцнення віри для себе і близьких. У церквах проходять служби, служать молебні, читають тропар пророку.

У селах на обереги вимовляли спеціальні змови на дитину від сліз і неспокійного сну. Пізно ввечері відунка тричі умивала малюка в пташнику або курнику, шепотіла захисні слова і одягала його в новий одяг. Так виганяли Крикасу — нечисту силу, що забирає здоровий дитячий сон.

Селяни проводили обряди: просили у святого захисту від безсоння, відганяли від будинків злих нічних духів.

У цей день всі веселилися, каталися на санях, будували снігові замки, грали в сніжки. Якщо на вулиці був мороз, робили льодянки. З’єднували пару дошок, обливали їх водою і чекали, поки застигнуть. Такі саморобні санки-ледянки швидко котилися з гори. Для великих компаній на гірку приносили обмерзле корито.

Увечері всі займалися домашніми справами. Молоді дівчата збиралися в хаті, спілкувалися, пряли або вишивали.

Прикмети

  • Хлопець з дівчиною в одних санях на Абакума катаються, значить вони скоро одружаться.
  • Якщо гусак голову під крило ховає, буде сильний мороз.
  • Півень в холодну погоду кричить — до швидкого потепління.
  • Якщо в цей день сильний снігопад, то на наступний рік виросте багато трави.
  • Яка погода буде 15 грудня, така до 30 січня протримається.
  • Ворони каркають — до сильних хуртовин.
  • Кішка весь день спить на грубці, скоро похолодає.
  • Зоряне небо обіцяє сильні морози.
  • Люди, які народилися в цей день, мають сильний характер і швидше за все доживуть до поважного віку.
  • Птахи розсілися на верхівках дерев — до сильного вітру.
  Нові стосунки Дмитра Шепелєва — одна з найбільш обговорюваних тем останніх тижнів