Була прикмета: хто 26 січня в теплі проведе, той протягом усього року жодного разу не захворіє.

У православному світі 26 січня вшановують святого мученика Ярему Сінгідонського. У народному календарі називається дата Ярема на печі або Яремин день, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Ярема?

У місті Сінгідон (нині столиця Сербії — Белград) Ярема служив на посаді диякона. За віру Христову його заарештували, кинули в тюремні катівні і піддали жорстоким мукам. Але від своїх переконань Ярема, не відрікся, за що був втоплений у річці Дунай.

Коли він сидів у в’язниці, то стражником у Яреми був Стратонік, який теж таємно сповідував християнську віру. Спостерігаючи за стражданнями Яреми, Стратонік не міг стримати своїх сліз, чим і видав себе. Стражника змушували відректися від християнства, але він відмовився і також був втоплений в Дунаї.

Які на цей день обряди і традиції

Головною традицією цього дня вважається особливе шанування домашніх тварин.

Більшість забобонів пов’язано з кішками:

• Якщо ваша дитина погано засинає, перед сном покладіть його в колиску кота (тільки не чорного). Коли він полежить там кілька хвилин, то зігріє ліжечко і прожене нечисть.

• Малюк засне швидко, буде спати спокійно і міцно. Тільки не залишайте кішку на всю ніч з немовлям — у давнину говорили, що з-за цього вона може вирости дурною.

• Поспостерігайте, в якому місці кішка укладається найчастіше. Саме сюди посадіть хвору людину, і вона незабаром піде на поправку.

• Ті місця, де кішка ніколи не ляже відпочивати, у наших предків вважалися гнилими, в них ніколи не ставили столи і ліжка.

Сьогодні краще нікуди з дому не виходити

День Яреми слов’яни проводили вдома і нікуди без особливої потреби не виходили. На цей період припадали люті морози. Звідси і прикмета пішла — хто 26 січня в теплі проведе, той протягом усього року жодного разу не захворіє. Наші предки вірили, якщо порушити заборону і піти по морозу гуляти, то обов’язково хвороба причепиться.

  21 лютого – день Захарія: традиції, обряди та прикмети

З цього приводу в народі навіть склали приказку: «Хто на Ярему цілий день на печі, у того весь рік в тілі здоровий дух. А хто гуляти на вулицю піде, той з лихоманкою зустрінеться».

Люди також помітили — хто на світ 26 січня з’являється, той виростає справжнім домосідом.

У зв’язку з тим, що в цей день з дому нікуди не ходили, заборонялися і всі види фізичної роботи. Слов’яни вірили, хто за тяжку роботу візьметься у день Яреми, той сильно поранитись або заб’ється на смерть.

Жінки бралися за рукоділля та приготування смакоти. А чоловіки цілий день на печі проводили з дітьми та онуками розмовляли, зіставляли природні явища і погоду. З таких спостережень потім і складалися перевірені століттями прикмети і забобони.

А молоді дівчата, раз вже 26 січня не можна займатися господарськими роботами і з дому виходити, приймалися ворожінням і причаровували майбутнього чоловіка:

1. Купували в церкві дві свічки. З допомогою голки надряпували на одній з них ім’я коханого хлопця, на другій — своє.

2. Потім брали гребінець і чесали кішку, зібрану шерсть загортали в чистий аркуш паперу і клали в керамічний або металевий посуд.

3. Запалювали свічку зі своїм ім’ям, потім з ім’ям коханого, і від їх вогню підпалювали згорток з вовною.

4. Поки він горів, швиденько читали заговорений текст:

«Як котяча шерсть згорає, так мій коханий про мене згадує. Як цей папір горить, так він моїм ім’ям день і ніч ятрить. Любов свою до мене не переможе, прожити без мене ні секунди не зможе. Амінь».

5. Весь попіл, який залишився потрібно було підсипати під поріг будинку, де мешкає коханий хлопець.

  Оркестр «INSO-Львів» відкриє сезон із Кирилом Крабицем

Погодні прикмети на 26 січня

  • Сьогодні з поведінки кішки визначають погоду на наступні дні. Якщо вона згортається клубочком і ховає носик — буде мороз. Якщо на підлозі катається, потягується і черевце догори повернула — чекайте потепління. Кігтики об дерев’яну підлогу точить — буде хуртовина. А якщо дряпає кігтями стіну — чекайте негоди.
  • У ніч на 26 січня поспостерігайте за небом. Якщо туманний ореол навколо місяця спостерігається, завтра буде сильна хуртовина.