27 жовтня — День святої Параскеви: історія та традиції свята. Сьогодні вагітним жінкам забороняється розчісувати волосся, інакше дитина може з'явитися на світ хворою.

Щорічно 27 жовтня православна церква відзначає релігійне свято День Параскеви, віддаючи данину поваги праведній і аскетичній віруючій, яка проміняла батьківську спадщину на життя з Господом у своєму серці. Ця дата в народі отримало іншу назву — Параскева П’ятниця, інформує Ukr.Media.

Історія життя святої

Параскева народилася в середині 10 столітті в невеликому місті Епіват поблизу самого Константинополя в побожній забезпеченій родині. Батьки з дитинства показували їй позитивний приклад праведного життя, щодня молячись за здоров’я і благополуччя близьких і роздаючи нужденним їжу і милостиню. Сама Петка (як звали її серби і болгари) часто ходила до церкви разом з сім’єю, і почувши на одній з літургій про навчання і принципи християнської віри обрала для себе цей тернистий шлях, як обдумане майбутнє.

Після загибелі матері з батьком Параскева разом з братом, єпископом Євфимією Мадітським, вирішує роздати отриманий спадок і піти до Константинополя. Відмовившись від земних благ і багатств на користь аскетизму, дівчина приймає чернецтво, здійснює чернечий постриг і йде на території Святої землі поклонитися Священній Колисці трьох чільних релігій — християнству, ісламу та іудаїзму. Після цього Петка перебирається в Йорданську пустель в статусі відлюдника і анахорета, де жінка прожила в служінні Господу до самої старості.

Одного разу уві сні до черниці з’явився ангел Божий і переконав її повернутися на свою історичну батьківщину. Параскева покірно послухалася гінця Господнього і повернулася в отчий дім. Через два роки стариця померла власною безболісною смертю.

Мощі праведниці пізніше були перевезені в болгарське місто Тирновград, після чого аж до 16 століття вони розташовувалися в Белграді. Потім Османська імперія, що атакувала, захопила мощі і транспортувала їх Константинополь. Пройшовши такий довгий шлях на решті останки Святої осіли в румунському місті Ясси, де і зберігаються донині.

  ЗМІ з антиукраїнською політикою не можуть функціонувати в Україні, - Аваков

Як свято справлялося на Русі

Основна частина традицій на Параскеву пов’язана з народними прикметами про погоду. Вважається, що в цей день не буває сухо, а за кількістю бруду можна судити про морози, що насуваються.

В цей час господиням забороняється робити окрему домашню роботу, за виключенням ткацтва, шиття або тріпання льону; обов’язково потрібно багато молитися. Після цього жінки (але найчастіше — незаміжні дівчата) надягали свій кращий одяг і йшли у світ себе показати, демонструючи оточуючим свої вміння в рукоділлі.

Якщо свято випадало на п’ятницю селяни чекали біди. Вони вважали, що в цьому випадку не можна сміятися і гуляти, щоб не залучити лиха і напасті.