До цього дня намагалися завершити всі роботи по заготівлі дров на зиму.

День Якова (5 листопада) пов’язаний з пам’яттю одного з 70-ти учнів Христа — Якова. Праведник прийняв мученицьку смерть за віру. Якова називали «братом Господнім”. Свято супроводжується різними традиціями, серед яких наслідування бджолам, загодовування землі, заготівля дров. Дівчата в цей день придивлялися для себе хазяйновитого чоловіка, спостерігаючи за роботою хлопців, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Яків жив праведним життям, не пив алкогольних напоїв, утримувався від прийняття в їжу м’яса. Він був сином Йосипа, зарученого з Пресвятою Богородицею. Можливо, з цієї причини його назвали “братом Господнім”. На відміну від інших апостолів, які ходили і проповідували християнство в інших країнах, Яків очолив Єрусалимську церкву. Він був учасником собору 51 року, на якому його слова стали основою для резолюції, прийнятої на Апостольському соборі. Цей момент важливий, так як католицька церква ставить на чільне місце апостола Петра для того, щоб зміцнити роль глави за римським папою.

Праведник не лише сам жив благочестивим життям, але справедливо чинив і стосовно інших. За це його поважали і християни, і ті, хто був далекий від церкви. Яків перебував на чолі Єрусалимської церкви протягом 30 років. За цей час за його словом багато людей увірували в Христа. Такі факти не могли залишити без уваги правителів того часу. Вони злякалися, що весь народ увірує в Христа. Поки прокурор був у від’їзді, правителі вирішили використати цей момент, щоб змусити праведника відмовитися від віри або вбити.

Якова привели на ґанок храму, навколо якого зібралося багато людей. Після недовгої бесіди праведника вирішили побити камінням. Він молився за своїх кривдників перед смертю, щоб Господь їх пробачив. Істориком Флавієм вбивство праведного Якова було зараховано до причин падіння Єрусалиму.

  В Україні створили благодійний фонд захисту свободи слова

Традиції та обряди

Праведний Яків вважався покровителем трудівників і важкої роботи, яка виконувалася ними. У цей день займалися роботами з деревом, виготовленням залізних виробів, ремонтом і виготовленням гужів (шкіряних петель в кінських упряжках). Через це друга назва свята — Гужник. Деякі займалися валянням валянок. Вважалося, що на Якова необхідно завершити заготівлю дров. Люди вірили, що до тих, хто встиг заготовити дрова на цю дату, приходило в будинок тепло на всю зиму і затишок.

Прийнято було у святковий день наслідувати бджолам. Народ ласував медом і дзижчав, повторюючи звук цих комах. Ласували не лише медом, а й медовими пряниками, напоями, приготованими з використанням меду. Під час таких ігрищ учасники виконували незвичайні жартівливі завдання. Вважалося, що чим завзятіше і веселіше це виходить, тим краще будуть народжуватися бджоли і більше давати меду. Називали ці забави “бджолиними іграми”. На Якова загодовували землю, розкидаючи на поле крихти пирога, спеченого на Казанську осінню, що залишилися. Люди вірили, що пиці, які клювали ці крихти, своїм ситим співом роблять землю благодатною, і вона дасть багато врожаю в наступному році.

У цей день дівчата, які не встигли одружитися, ходили по вулицях і дивилися, як працюють хлопці. Вони видивлялися собі хазяйновитого чоловіка, вважаючи, якщо хлопець в цей день не працює, а проводить час в ліжку, то з нього працьовитого чоловіка не вийде. І навпаки, хлопець, який знаходиться за роботою в цей день буде хорошим чоловіком, у якого не виникне проблем по господарству. У дівчат, які збиралися заміж, улюбленим заняттям на цю дату було ткати віжки до весілля. Їх використовували у весільному поїзді, а після весілля вони діставалися в подарунок майбутньому чоловікові.

  Селена Гомес припинила спілкування з подругою, яка віддала їй нирку

Прикмети

Святкова подія супроводжується різними народними прикметами:

  • Вважалося, що на Якова поручитися за іншу людину, було недобрим знаком.
  • Сніг, який випав на цю дату і не розтанув, віщував теплу погоду взимку і хороший урожай в майбутньому році.
  • Дощ в цей день був хорошим знаком для родючості землі.
  • Випадання снігу або граду віщувало зиму на Мотрону (22 листопада).
  • До цього дня хлопцеві необхідно було розраховуватися з боргами. Якщо він цього не зробить, бути йому протягом наступного року холостим.
  • У цей день намагалися з’їсти багато меду. Вважалося, що чим більше вдасться його з’їсти, тим багатшим буде збір меду в наступному році.