Селянки 20 листопада починали прясти. Перед роботою жінки молилися святому Федотові, адже він є покровителем жіночого рукоділля.

Народне свято — День Федота відзначається 20 листопада 2019 року (за старим стилем — 7 листопада). У церковному календарі це дата вшанування пам’яті святого мученика Феодота. У народі його прозвали Льодоставом, оскільки в цей день лід продовжував сковувати річки та озера, інформує Ukr.Media.

Історія

Федот проживав у III столітті в місті Мелетії. Він відкрито проповідував християнську віру. Був дуже добрим і у всьому допомагав християнам: впускав їх у свій будинок для проведення Богослужіння, відвідував їх у в’язницях, викуповував, ховав. Одного разу він дістав із моря тіла 7 мучениць і зрадив їхній землі. Про це відразу ж донесли правителю, і варта схопила Федота. Він був підданий жорстоким тортурам, але не зрікся своєї віри, за що і був обезголовлений. Правитель наказав спалити його тіло, але піднялася буря завадила це зробити, і християни поховали його за звичаями.

Традиції та обряди

У цей день жінки сідають за прядку і займаються ткацтвом.

У цей день забороняється в’язати.

Цього часу з нетерпінням чекають усі жителі сіл, оскільки річки та озера продовжують сковуватися льодом, і пересуватися можна тепер не тільки дорогами (які, до того ж, розвозять непролазний бруд).

Прикмети:

  • Якщо на дворі ожеледь, то така погода буде ще кілька днів.

  • Якщо рясно йде сніг, то навесні розійдуться річки.

  • Якщо галки підняли неспокійний крик — бути снігопаду.

  • Якщо на Федота випав рясний перший сніг і покрив сиру землю, то вродить жито.

  • Якщо сніг ліг щільно до стін будинку, то урожай буде непоказним, а якщо є зазори, то багатим.

  • Якщо вагітна жінка в цей день буде читати молитви, поводити себе скромно і доброзичливо, то дитина народиться здоровою. У давнину вірили, що подумає жінка, те перейде і на її дитину.

  • Якщо ж вагітна жінка на Федота буде їсти нашвидкоруч (перекушувати), то її дитина все життя буде неспокійною, а якщо багато спатиме, то дитина виросте ледачою.

  13 травня — Яків Теплий: історія, традиції та прикмети свята