Про цю дату в народі говорили: “Євфимій холодом коріння дерев і трав з землею змикає, комах в траві укриває, сон навіває”.

Народне свято Євфимій Осінній відзначається 28 жовтня 2019 року (15 жовтня за старим стилем). У церковному календарі — це дата пам’яті святого Євфимія Солунського (ім’я при народженні — Микита), інформує Ukr.Media.

Він з’явився на світло в IX столітті в Палестині в простій християнській родині. Виконуючи волю батьків, дуже рано одружився. Коли йому виповнилося 18 років, він вирішив прийняти постриг і, залишивши дружину і дочку, явився в монастир на гору Олімп. Там був названий Євфимієм і відправлений у монастир Пісідіон.

У 858 році Євфимій дав обітницю ченця і став жити відлюдником з ченцем Йосипом на горі Афон. В 863 році він здійснив подвиг стовпництва. Після смерті Йосипа повернувся в Салоніки, відновив зруйнований монастир святого Андрія і створив чернечу громаду. Пізніше заснував жіночий монастир, в який пішла частина його родичок, які слідували його проповідям.

У 889 році він попрямував до Палестини, де і помер.

Традиції та обряди

Згідно з народним повір’ям, у цей день починає проявлятися нечиста сила, яка намагається перешкодити жінкам під час домашньої роботи: б’є посуд, переплітає нитки у верстатах, псує їжу, лякає домочадців і так далі. Особливо схильні до пустощів потвори. Вважається, що в цей момент її необхідно перехрестити і прочитати молитву святому Евфимію. Однак зовсім потвору можна вигнати з дому тільки з приходом весни, здійснивши певний обряд.

У той час як жінки працювали з льоном, чоловіки починали готувати вулики до зимівлі.

Прикмети

  • Якщо на Євфимія Осіннього над висхідним сонцем пропливає хмара, то не чекайте хорошу погоду.
  • Якщо сонце при заході оточене червоними колами, то весь тиждень буде морозна погода.
  • Якщо на чистому вечірньому небі поруч з місяцем є невеликі кола, то вдарить мороз. Якщо ці кола будуть червонуватого кольору та неясної форми, то чекай снігопаду і вітряної погоди.
  • Якщо зірки на небі тьмяні, то тепло протримається ще два тижні.
  • Якщо в цей день небо блакитного кольору, то чекай теплу погоду.
  • Якщо комарі знову почнуть літати, то зима буде м’якою.
  11 березня — Порфирій Пізній: історія, традиції та прикмети свята