У народі святого прозвали Євстигнієм Житником, а все тому, що до дня його пам'яті жнива підходили до кінця, а сівба озимих тривала.

Народне свято Євстигній Житник відзначається 18 серпня 2019 року (5 серпня за старим стилем). У православному календарі це день вшанування пам'яті мученика Євстигнія Антіохійського, інформує .

Святий прожив довге життя. Був римським воїном, співрозмовником святого Василіска і бачив зображений на небі хрест із зірок. Прослуживши 60 років і залишивши військову справу, він віддалився в рідну Антіохію. Там жив праведно, дотримуючись посту, читаючи молитви і відвідуючи храм. Потім до влади прийшов Юліан Відступник, який бажав повернути язичництво, і Євстигній був заарештований. На суді він без страху висловив в очі цареві все, що думає щодо його відступу від Христа. За зухвалі промови Юліан наказав обезголовити старця, якому минуло 110 років.

Традиції та обряди

Назва «Житник» пішла від слова «жито», тобто колосок будь-якого злаку. В цей день люди намагалися різними обрядами задобрити землю, щоб в жнива не вселилася зла сила.

Ще влаштовували збір «житньої матки»: дівчата йшли по стиснутій смузі і вибирали загублені стебла з найбільшим числом колосків. Вважалося, що кому пощастить знайти злак з дванадцятьма колосками, та щастя додому занесе. Колоски зберігалися поруч із образами. Житньою маткою дуже дорожили, адже, за повір'ям, вона може допомогти три рази, після чого сила з неї йде.

Жінки-жниці перед тим, як приступити до жнив, кланялися ниві, зрізали кілька колосків і сплітали опояску. Вважалося, що вона здатна і поперек вберегти, і здоров'я.

На Євстигнія Житника пекли хліб з першого ячмінного помелу. Також збирали цибулю. Їли її в сирому вигляді з хлібом, сіллю і квасом. Розвішували зв'язки по кімнатах, щоб повітря очищалося.

  У Львові триває виставка робіт  шістдесятника Опанаса Заливахи

Прикмети

  • Погода на Євстигнія розповість, якого грудня чекати.
  • Була у наших предків цікава прикмета: в цей день вони виходили на вулицю на заході Сонця і починали кричати. Якщо відлуння далеко навкруги — це до сонячних днів; якщо ж згасало швидко — до швидкого дощу.