Актуальні новини

Нобелівську премію з літератури отримала американська поетка Луїза Глюк

Шведська королівська академія наук у четвер, 8 жовтня, оголосила ім’я лауреата Нобелівської премії з літератури. Премію присудили 77-річній американській поетці Луїзі Глюк «за її безпомилковий поетичний голос, який з суворою красою робить індивідуальне існування універсальним».

Хто така Луїза Глюк

Луїза Глюк народилася 1943 року в Нью-Йорку в єврейській родині вихідців з Угорщини. Її батько був першим з родини, хто народився у США. Навчалася в коледжі Сари Лоуренс та в Колумбійському університеті. Живе в Кембриджі, штат Массачусетс. Окрім поетичної творчості вона є професоркою англійської мови, зокрема, в Єльському університеті.

Членкиня Американської академії мистецтв та літератури, канцлерка Академії американських поетів (1999). Володарка числених літературних премій. Серед них Пулітцерівська премія (1993) та Національна книжкова нагорода (2014).

Поетка дебютувала у 1968 році зі збіркою «Первісток». Луїза Глюк опублікувала дванадцять збірок поезії, а також збірки есеїв. Серед найвідоміших – «Тріумф Ахіллес» (1985), «Арарат» (1990) та «Дикі Іриси» (1992), за яку їй присудили Пулітцерівську премію.

«Луїза Глюк не тільки займається помилками та змінами умов життя, вона ще й поет радикальних змін та переродження, де ривок вперед здійснюється з глибокого почуття втрати», – вважає Андерс Ольсон, голова Нобелівського комітету.

Що таке Нобелівська премія з літератури

Нагадаємо, Нобелівська премія в галузі літератури – найпрестижніша міжнародна літературна премія у світі. Створена разом з чотирма іншими Нобелівськими преміями за заповітом Альфреда Нобеля 1895 року, вручається з 1901 року. За заповітом Альфреда Нобеля винагорода має бути отримана людиною, що створила «найвидатніші роботи в напрямку ідеалізму». Первісна вимога розглядати тільки ті роботи, що були створені в рік, що передує року нагороди, була змінена щоб роботи могли бути розглянуті, якщо їх значення було визнано лише недавно. Також премія не присуджується посмертно. Виняток було зроблено лише один раз: у 1931 році Ерік Аксель Карлфельдт отримав премію, пробувши членом Академії протягом 20 років як секретар. Він був номінований двічі, але не погодився дати премію самому собі.

  Кейт Міддлтон і Єлизавета II вперше вийшли у світ удвох

Перший лауреат Нобелівської премії з літератури був Сюллі-Прюдом. Загалом з 1901 по 2019 роки було вручено 112 премій, які отримали 116 осіб. Чотири рази премія присуджувалася двом авторам, двічі жоден автор не отримував премії. Нагородження не проводилось 7 разів: у 1914, 1918, 1935, 1940–1943 роках.

У 2018 році Шведська академія заявила, що не оголошуватиме переможця. Причиною цьому стали корупційні скандали і звинувачення у сексуальних домаганнях.

Володаря премії оголосили у 2019 році. Її отримала Ольга Токарчук. Лауреатом премії за 2019 рік став австрійський письменник Петер Гандке.

Всього в історії Нобелівської премії з літератури її удостоїлися 15 жінок-авторок. Найпершою лауреаткою премії стала шведка Сельма Лагерлеф. Луїза Глюк стала 16-ю жінкою-лауреаткою.

Номінації на Нобелівську премію тримають у таємниці протягом 50 років.

Залишити відповідь