Актуальні новини

У Луцьку розповіли про моду часів Луцького з’їзду європейських монархів

Публічна лекція на таку тему відбулася у  Центрі туристичної інформації та послуг у рамках просвітницького проекту «1429: З’їзд європейських монархів». Прочитала її Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО, історик, краєзнавець, викладач  Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. У рамках просвітницького проекту вже відбулася її лекція про жінок князя Великого Князівства Литовського Вітовта Великого, котрий і зібрав у 1429 році в Лучеську очільників держав і політиків  того часу, і вона викликала великий інтерес. Зараз же темою її дослідження стало те, як одягались звичайні лучани, який одяг та аксесуари були популярними і актуальними у древньому Лучеську в XV столітті, якому вбранню надавали перевагу знатні гості з’їзду європейських монархів.
 Тетяна каже, що тема лекції актуальна, цікава, а водночас дуже складна, адже XV століття мало забезпечене ілюстративним матеріалом: “Не завжди в писемних джерелах є описи, як одягались не те що прості люди, а навіть знатні особи. Тому при підготовці лекції використовувались писемні, археологічні, речові джерела, які зберігаються в фондах різних музеїв світу. Благо, в ХХІ столітті переглянути їх можна он-лайн. Луцьк має давню та багату історію, яка може допомогти популяризувати туризм у місті. Сьогодні в Луцьку діють клуби історичної реконструкції, зокрема лицарський «Айна Бера Луцьк», з пошиття середньовічного одягу – «Аквітанія». Учасники цих клубів багато роблять для міста і все це самотужки, хоча останнім часом їх почала підтримувати міська влада. Проте хотілось би, щоб ця співпраця була стабільною на регіональному рівні. Моя лекція якраз і покликана розповісти не лише про моду часів Луцького з’їзду, а й про лучан, які її вивчають та популяризують на фестивалях в Луцьку».
Отож, під час лекції присутні дізналися, що, згідно з історичними джерелами, великий князь Вітовт носив як місцеві, так і західноєвропейські вбрання. Однак масове поширення на території Великого Князівства Литовського серед знаті різних форм західноєвропейського костюма відбулось вже за правління Сигізмунда I Старого (1468-1548) і приїзду його дружини Бони Сфорци. Вітовт одягався у сорочку із вибіленого полотна, поверх якої він одягав верхній каптан або жупан, суконні штани, і завершував образ пояс, розшитий золотом. Що взував князь? Звичайно, для нього шились найкращі шкіряні чоботи із золотими шпорами. Ймовірний пояс Вітовта побачили  на слайді, його знайшли на початку 1990-х років поблизу села Литви Молодечненського району Мінської області, однією з версій є та, що пояс міг бути подарованим Вітовту кримським ханом Хаджі-Гіреєм. Історики моди знайшли в писемних джерелах свідчення, що Вітовт одягався по тогочасній бургундській моді, яка із швидкістю світла поширювалась тоді по всій Європі. Виявляється, саме бургундський княжий двір був за Вітовта столицею європейської моди, як то зараз Париж.
Учасники лекції почули, як одяг в ХV ст. підкреслював соціальний і професійний статус людини, що при пошитті використовувалися художньо-етнографічні елементи, у кожному регіоні були свої особливі візерунки і форми, але скрізь використовувалися смугасті й картаті тканини, яскраві кольори. Дізналися про торгівельні зв’язки і моду, і як вона розповсюджувалась на Волині, що у XV ст. на території України, що входила до складу Великого  Литовського Князівства було два складських міста для «заморських» купців — Київ і Луцьк. Як виготовлялись лицарські обладунки, що носили чоловіки-воїни і знатні особи?  Як вирізнявся  одяг княгинь, заможних городянок і шляхтянок? Які  традиції були у  носінні  білизни, спіднього? Які  тканини використовували?  Які прикраси  носили? Які кольори одягу були домінуючими?..  Хто міг подумати, що все це дізнатися буде надзвичайно цікаво.
Почесними гостями лекції був Андрій Борщ, віце-капітан луцьких лицарів «Айна Бера Луцьк», який розповів про особливості лицарських обладунків епохи Вітовта Великого. Також під час лекції можна було побачити, як виглядав жіночий костюм ХV ст. Про нього розповіла Надія Гопалюк, луцька реконструкторка середньовічного одягу. Надія в Луцьку чи не найбільший спеціаліст у цій справі. Її часто можна зустріти на фестивалях середньовічної культури. 26 травня в Луцьку відбудеться фестиваль «Волинська княжна», маємо сподівання, що пані Надія погодиться провести кілька майстер-класів по створенню середньовічного костюму, це було б дуже цікаво та пізнавально. Взагалі, було б добре, якби в Луцьку, в старому місті була костюмерна, де б створювали такий одяг та навчали цьому ремеслу, яке на сьогодні є майже втраченим та забутим.
Обсяг інформації, отриманої на лекції, просто вражає. А наступна тема публічної лекції Тетяни Яцечко-Блаженко також  інтригуюча: «Луцький з’їзд європейських монархів: корона, інтриги, шпигунство».
Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
 
 

  Чотири руки, два серця, один рояль

Залишити відповідь