Актуальні новини

Нобелівську премію з літератури отримала американська поетка Луїза Глюк

Шведська королівська академія наук у четвер, 8 жовтня, оголосила ім’я лауреата Нобелівської премії з літератури. Премію присудили 77-річній американській поетці Луїзі Глюк «за її безпомилковий поетичний голос, який з суворою красою робить індивідуальне існування універсальним».

Хто така Луїза Глюк

Луїза Глюк народилася 1943 року в Нью-Йорку в єврейській родині вихідців з Угорщини. Її батько був першим з родини, хто народився у США. Навчалася в коледжі Сари Лоуренс та в Колумбійському університеті. Живе в Кембриджі, штат Массачусетс. Окрім поетичної творчості вона є професоркою англійської мови, зокрема, в Єльському університеті.

Членкиня Американської академії мистецтв та літератури, канцлерка Академії американських поетів (1999). Володарка числених літературних премій. Серед них Пулітцерівська премія (1993) та Національна книжкова нагорода (2014).

Поетка дебютувала у 1968 році зі збіркою «Первісток». Луїза Глюк опублікувала дванадцять збірок поезії, а також збірки есеїв. Серед найвідоміших – «Тріумф Ахіллес» (1985), «Арарат» (1990) та «Дикі Іриси» (1992), за яку їй присудили Пулітцерівську премію.

«Луїза Глюк не тільки займається помилками та змінами умов життя, вона ще й поет радикальних змін та переродження, де ривок вперед здійснюється з глибокого почуття втрати», – вважає Андерс Ольсон, голова Нобелівського комітету.

Що таке Нобелівська премія з літератури

Нагадаємо, Нобелівська премія в галузі літератури – найпрестижніша міжнародна літературна премія у світі. Створена разом з чотирма іншими Нобелівськими преміями за заповітом Альфреда Нобеля 1895 року, вручається з 1901 року. За заповітом Альфреда Нобеля винагорода має бути отримана людиною, що створила «найвидатніші роботи в напрямку ідеалізму». Первісна вимога розглядати тільки ті роботи, що були створені в рік, що передує року нагороди, була змінена щоб роботи могли бути розглянуті, якщо їх значення було визнано лише недавно. Також премія не присуджується посмертно. Виняток було зроблено лише один раз: у 1931 році Ерік Аксель Карлфельдт отримав премію, пробувши членом Академії протягом 20 років як секретар. Він був номінований двічі, але не погодився дати премію самому собі.

  Злата Мітчелл, дочка телеведучої Ольги Фреймут, вразила Мережу зовнішнім виглядом

Перший лауреат Нобелівської премії з літератури був Сюллі-Прюдом. Загалом з 1901 по 2019 роки було вручено 112 премій, які отримали 116 осіб. Чотири рази премія присуджувалася двом авторам, двічі жоден автор не отримував премії. Нагородження не проводилось 7 разів: у 1914, 1918, 1935, 1940–1943 роках.

У 2018 році Шведська академія заявила, що не оголошуватиме переможця. Причиною цьому стали корупційні скандали і звинувачення у сексуальних домаганнях.

Володаря премії оголосили у 2019 році. Її отримала Ольга Токарчук. Лауреатом премії за 2019 рік став австрійський письменник Петер Гандке.

Всього в історії Нобелівської премії з літератури її удостоїлися 15 жінок-авторок. Найпершою лауреаткою премії стала шведка Сельма Лагерлеф. Луїза Глюк стала 16-ю жінкою-лауреаткою.

Номінації на Нобелівську премію тримають у таємниці протягом 50 років.

Залишити відповідь