12 жовтня – Феофан Милостивий і Киріак Пустельник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні слідкуйте за сіллю, якщо вона закінчиться, то весь рік буде голод і безгрошів'я.

12 жовтня православна церква вшановує день пам’яті Преподобних Феофана і Киріака, інформує Ukr.Media.

Короткий життєпис преподобних

Преподобний Феофан жив у місті Газа (Сирія). Будучи багатим і милосердним, він від щирого серця допомагав нужденним, в його будинку завжди знаходили притулок мандрівники. Підтримуючи ближніх, він залишився без свого маєтку і сам став жебраком, але абсолютно не шкодував про втрачене майно. Справжня біда прийшла, коли він позбувся здоров’я. Хвороба завдавала фізичні страждання: тіло стало набрякати, з’явилися гнійні рани, що виділяли сморід. Це випробування Феофан витримав гідно, дякуючи і вихваляючи Всевишнього.

У годину його смерті вибухнула буря, і дружина бентежилася, що не зможе поховати чоловіка, як личить. У відповідь мученик сказав, що волею Божою настає позбавлення від страждань, і в годину, коли його душа відправиться в небесну обитель, буря припиниться. З останнім зітханням вмираючого закінчилася стихія, а дружина виявила, що тіло стало чистим від ран і виливає благодатні пахощі.

Преподобний Киріак (447-556) народився в благочестивій християнській родині. Його батько був пресвітером, а єпископ Коринфський Петро — родичем. Завдяки своїй спокійній натурі і розсудливості, Киріак, будучи ще підлітком, став читцем в церкві. Святе Письмо сформувало в його душі любов до Бога і бажання служити йому. Одного разу, не заходячи додому після церковної служби, він вирушив до Єрусалима відвідати святі місця. У той час йому ще не було 18 років. Деякий час він перебував у послуху в одному з монастирів Сіону, а потім відправився в пустельну лавру до преподобного Євфимія. Там він прийняв чернечий постриг. За своє довге життя Киріак неодноразово здійснював подвиги безмовності і відлюдництва.

  Володимир Зеленський ніжно привітав свою дружину з Днем народження

Традиції та обряди

Феофан Милостивий — добре і світле свято. Люди похилого віку вірили, що преподобний зніме з себе останню сорочку, щоб обігріти ближнього. Тому 12 жовтня зазвичай встановлювалася тепла погода, хоча часто супроводжувалася туманами і дрібним дощиком. Згідно з народним повір’ям, від небесних світил виходив добре світло, тому вночі виходили подивитися на зірки. Однак довго споглядати не належало, щоб «не вистудити хату».

Часто до 12 жовтня поля вже покривалися снігом, а зайці змінити шубку не встигали, тому відбувалося полювання на вухатого. Чим жирніша була підстрелена дичина, тим більша удача очікувалася в майбутньому році. Увечері був бенкет, на якому незмінно розповідалися мисливські байки.

Киріака вважають покровителем мандрівних. Кожного, хто проходив повз, запрошували в хату, ситно годували. Якщо неподалік села жив відлюдник, йому несли гостинці: мед і млинці.

Прикмети дня

  • На Феофана Милостивого народжуються добрі люди.
  • Звірі влаштовують зимовище в низині — буде сувора зима.
  • Перед сонячним днем дерева покриваються інеєм.
  • Місяць блідий і каламутний буває перед дощем.
  • Сильний вітер з ранку стихає до вечора на ясну погоду.
  • Якщо небо всіяне яскравими зірками, значить осінь не буде сльотавою, а наступний рік очікується багатим на урожай.
  • Вечірній туман обіцяє тепло.
  • Відволожена сіль в солонці — прикмета швидкого дощу.
  • Якщо в лісі ще є гриби, значить зима не поспішає в гості.