Навіщо потрібно пригостити за традицією сьогодні?

Православні християни 15 червня згадують Константинопольського патріарха сповідника і святителя Никифора. Дата за народним календарем називається Никифор-дубодер, в’юн зелений (зелені свята) або просто день Никифора, інформує Ukr.Media.

Ким був святий Никифор?

Проживав Никифор у VIII-IX століттях, родом походив з Константинополя. З дитячих років батьки вкладали в нього глибоку віру і християнське виховання.

Його батько Федір служив при імператорі секретарем. Однак до влади прийшов правитель Костянтин V Копронім і вигнав Феодора з міста за іконошанування. Мама Євдокія пішла у вигнання за своїм чоловіком, а коли він помер, повернулася в місто і стала черницею.

Батьки дали Никифору гарну освіту. В юності він захоплювався читанням духовних книг та вивченням Святого Письма. При імператорі Леві IV Никифор служив царським радником. Життя вів доброчесне і суворе, ревно почитав і захищав святі ікони.

Але з часом мирська суєта стала обтяжувати Никифора. Він пішов зі служби і оселився відокремлено поблизу Босфору — постив, багато молився і працював, жив в безмовності. Тут він збудував церкву та заснував монастирську обитель.

Потім Никифор став послушником Мідікійського монастиря, але постриг прийняв не відразу, а вже коли його вирішили призначити на патріарший престол замість померлого патріарха Тарасія.

Але у 815 році в період правління імператора Лева Вірменина, відомого прихильника іконоборчої єресі, Никифор був засланий в монастир. Після тринадцяти років горя і поневірянь він помер у вигнанні. Його мощі пролежали в землі дев’ятнадцять років, після чого були урочисто перенесені до Константинополя.

Які на цей день існують обряди і традиції?

Дату 15 червня прозвали в народі Никифором-дубодером, тому що в цей день люди ходили на заготівлю дубової кори, яку потім використовували для дублення шкіри. Молоденька кора дуба знайшла широке застосування в народній медицині. Її настойки і відвари є відмінним засобом при шкірних захворюваннях.

  «Герой не може бути просто намальований»

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

З цього дня починалися на Русі зелені святки. Незважаючи на те, що було дуже багато роботи в городах і полях, вечорами молодь неодмінно збиралася на гуляння — водили хороводи, співали пісні, грали в ігри.

За традицією, в день Никифора люди ходили одне до одного в гості. Дорослих було прийнято пригощати вином, а дітлахам роздавати монетки з цукерками.

Також 15 червня проводили обряд на залучення в будинок достатку і благополуччя. Для цього господині з раннього ранку пекли ватрушки з пирогами і потім пригощали сусідів, родичів, знайомих.

Сьогоднішній день вважається сприятливим для дальніх поїздок і подорожей, особливо по морю.

Не пропустіть сьогодні шанс скористатися магічною силою в’юнка польового!

На Русі молоді дівчата 15 червня за традицією плели вінки з берізки. Вони вважалися не лише прикрасою, але і захисним оберегом від злих людей і нечистої сили. Основу вінка становила берізка, додатково в нього вплітали і інші рослини, найчастіше гілочки полину.

Вінки з в’юнка і полину

Згідно з народними повір’ями, особливо сильно полину бояться русалки, а вони як раз стають дуже активними в першій половині червня. Щоб від їх витівок захиститися, вінки надягали і носили цілий день не лише дівчата, але і весь народ — від дітей до старих.

Також вінки з в’юнка і полину можна використовувати для того, щоб у нинішньому сезоні зібрати багатий урожай. Їх розкладають по кутах городу або присадибної ділянки. По одному віночку підвішують на гілках плодових дерев.

Точно такі ж вінки захистять ваше житло і двір від нечистої сили. Розвісьте їх на вхідних дверях будинку, хлівів, комор, пташників. Можете нагодувати вінками домашню худобу. Після цього нечисть ні на крок не наблизиться до тварин і домочадців.

  Ектор Хіменес-Браво поділився з підписниками рідкісними сімейними знімками

Обряд з вінком для залучення судженого

З допомогою віночка з в’юнка молода дівчина може залучити в своє життя гарного нареченого.

Для цього під час плетіння вінка треба постійно думати про те, якого хлопця хотілося б бачити поряд з собою (зовнішність, риси характер). Увечері 15 червня віночок потрібно надіти на голову і лягти у ньому спати.

Вранці вінок прибирають на горище або в інше затишне місце, і залишають там до настання зими. Потім висушений вінок розривають і заварюють чай з трав. Але пити його має тільки дівчина, яка плела віночок і мріяла про нареченого.

Погодні прикмети на 15 червня

  • Якщо в ніч на Никифора соловей пісні виспівує, значить, прийдешній день буде теплий і погожий.
  • Горобці б’ються 15 червня — до гарної погоди в майбутні дні.